بعدی
like

فیلم «لیپار» به زودی کلید می‌خورد

‏. ‏(‏۲۹-‏شهریور-‏۱۳۹۸)

فیلمبرداری فیلم سینمایی «لیپار» نخستین اثر حسین ریگی به عنوان نخستین فیلم استان سیستان و بلوچستان که توسط یک کارگردان بومی ساخته می‌شود با طی کردن آخرین مراحل پیش تولید به زودی آغاز می‌شود.

به گزارش آرت کافه،حسین ریگی کارگردان «لیپار» درباره ساخت این اثر و ویژگی‌های آن گفت: پیرو نشست‌های مشترکی که با حضور مدیران ارشد استان سیستان و بلوچستان در بنیاد سینمایی فارابی برای تولید فیلم‌های سینمایی با رویکرد صحیح به این منطقه برگزار شد، طرح اولیه فیلمنامه «لیپار» به این بنیاد ارائه شد که پس از بررسی و موافقت با ایده اولیه با همکاری گروه خلاق طراحی فیلمنامه بنیاد سینمایی فارابی، تیم فیلمنامه‌نویسی شکل گرفت و طی یک سفر ۱۰ روزه به منطقه سیستان و بلوچستان و به ویژه شهر چابهار، به فیلمنامه اولیه رسیدیم و در ادامه، نسخه تکمیلی تایید شد و بنیاد سینمایی فارابی برای مشارکت در ساخت پروژه آمادگی خود را اعلام کرد.


sdklhT لیپار   سپهر سیفی  کانون ایران نوین  بنیاد سینمایی فارابی حسین ریگی

وی درباره قصه این فیلم توضیح داد: «لیپار» یک ملودرام اجتماعی با رگه‌هایی عاشقانه بوده و خط اصلی فیلم درباره پنج نوجوان است که در یک موقعیت خاص قرار می‌گیرند. ضمن اینکه تلاش کرده‌ایم چه در مراحل نگارش فیلمنامه و چه در مراحل ساخت نگاه متفاوتی از استان سیستان و بلوچستان و مردمانش را ارائه کنیم.

ریگی تاکید کرد: متاسفانه اکثر فیلم‌هایی که درباره این استان ساخته شده یا به بحث مواد مخدر پرداخته‌اند و یا به اشرار، فقر و... اشاره کردند و تاکنون فیلمی که به چهره اصلی زیست‌بوم سیستان و بلوچستان و مهمان‌نوازی، تاریخ، جغرافیا و شاخصه‌های اجتماعی این استان پرداخته باشد، ساخته نشده و به جرات می‌توانم بگویم سینمای ایران متاسفانه صرفا به نکات منفی که شاید پنج درصد استان را شامل شود پرداخته و از ۹۵ درصد ظرفیت‌های محتوایی و فرهنگی مثبت منطقه غافل مانده است. بخشی از این ماجرا به نبود شناخت برمی‌گردد و بخشی به نبود تحقیق و این مسئله باعث شده تا چهره اصلی این استان دیده نشود.

وی ادامه داد: یکی از وظایف من به عنوان اولین فیلمساز سیستان و بلوچستان، دیده شدن فیلم است و باید فیلمی بسازم که در سطح ملی و جهانی دیده شود. بنابراین تلاش می‌کنیم از توان و حضور بازیگران مطرح سینمای ایران در «لیپار» استفاده شود. ضمن اینکه با تجربه‌ای که در فیلم‌های کوتاه و تلویزیونی از کار با بازیگران بومی داشتم، قطعا از بازیگران خلاق استان که واجد توانایی‌ هستند، اما شرایط دیده شدن نداشته‌اند استفاده خواهم کرد. در کنار استفاده از عوامل حرفه‌ای و فنی پشت دوربین، یکی از عوامل و تکنسین‌های فنی استان سیستان و بلوچستان برای انتقال تجربه حضور خواهند یافت.

فیلم سینمایی «لیپار» با تهیه کنندگی سپهر سیفی و کانون ایران نوین و مشارکت بنیاد سینمایی فارابی به محض جذب مابقی سرمایه تولید فیلم (که برای تامین آن از سوی مدیران ارشد استان و کار آفرینان بومی قول‌های مساعدی داده شده) مراحل فیلمبرداری خود را به سرعت آغاز خواهد کرد و گروه تولید تلاش می‌کند تا فیلم را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره ملی فجر آماده کند.
@nasrodinmolla