بعدی
like

پیروزی یک کمدین در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری اوکراین

‏. ‏(‏۱۲-‏فروردین-‏۱۳۹۸)

یک کمدین در اولین دور انتخابات ریاست جمهوری اوکراین پیروز شد.

به گزارش آرت کافه به نقل از دویچه وله،ولادیمیر زلنسکی، کمدین اوکراینی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در دور اول انتخابات پیروز شد. پیروزی وی زمانی قطعی می‌شود که بتواند در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری علیه پترو پروشنکو در ۲۱ آوریل پیروز شود.


سینما ولادیمیر زلنسکی یولیا تیموشنکو پترو پروشنکو اکراین

زلنسکی نامزد غافلگیرکننده انتخابات ریاست جمهوری در دور اول انتخابات ریاست جمهوری با کسب کمی بیش از ۳۰ درصد آرا در اوکراین پیروز شد. اگرچه این رقم برای کسی که برای نخستین بار خود را برای ریاست جمهوری اوکراین نامزد کرده زیاد است، ولی اکثریت مطلق را هم ندارد.

او در سریالی تلویزیونی هم بازی می‌کند که در آن یک معلم روستا وی را پرزیدنت می‌کند. شعارش در این سریال این است: «اگر من رییس‌جمهوری بودم همه چیز متفاوت بود.»

اکنون همه ناظران سیاسی از خود می‌پرسند آیا یک هنرپیشه بدون تجربه سیاسی قادر است هدایت موفقیت‌آمیز کشوری را برعهده گیرد که در آن جنگ حاکم است و اقتصاد از رونق افتاده است؟

زلنسکی درباره موفقیتش گفت: این اولین قدم برای یک پیروزی بزرگ است. من نسل جوان اوکراین را به خود جلب کرده و وعده می‌دهم که زندگی نوینی در کشور آغاز خواهد شد که در آن فساد و رشوه دیگر جایی نخواهد داشت.

پترو پروشنکو رییس جمهوری کنونی اوکراین و نامزد ریاست جمهوری در این کشور موفق به کسب تنها نزدیک به ۱۷ درصد از آرای رای دهندگان اوکراینی شد. او تاکید کرد انتخابات ریاست جمهوری آزاد و دموکراتیک بوده است.

نفر سوم که بیشترین آرا را آورده یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین است که درباره نتایج شمارش آرای ریاست جمهوری اوکراین تردید دارد. او کمی بیش از ۱۳ درصد رای آورده است. هر سه نامزد یاد شده طرفدار غرب هستند.

بیش از ۳۰ میلیون نفر واجدین شرایط رای دهی یکشنبه ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) آرای خود را به صندوق‌های رای انداختند. اهالی مناطق دونتسک و لوهانسک که جدایی‌طلبان روس زبان حاکم هستند در این انتخابات شرکت نکرده‌اند.

به گفته ناظران سیاسی از جمله استوارت از بنیاد علم و سیاست در برلین بسیاری از شهروندان اوکراینی دیگر به سیاستمداران حاکم و نهادهای سیاسی این کشور اعتماد نمی‌کنند.