بعدی
like
با نویسندگی و کارگردانی محمد رضایی‌راد

باران کوثری و رضا بهبودی در نمایش «فرشتۀ تاریخ» بازی می کنند

‏. ‏(‏۱۸-‏خرداد-‏۱۳۹۸)

نمایش «فرشته تاریخ» با نویسندگی و کارگردانی محمد رضایی‌راد به صحنه می رود.

به گزارش آرت کافه،«فرشته تاریخ» با نویسندگی و کارگردانی محمد رضایی‌راد از ابتدای تابستان در سالن چهارسوی مجموعه «تئاترشهر» روی صحنه‌ می رود.


تئاتر  فرشته تاریخ   محمد رضایی‌راد  والتر بنیامین بتولت برشت باران کوثری

محمد رضایی‌راد در نمایشنامه «فرشته تاریخ» که تجربه متفاوت در میان آثار اوست، با رویکردی آزاد به روایت آخرین شب از زندگی والتر بنیامین فیلسوف شناخته شده آلمانی پرداخته و به سیری در زندگی و اندیشه های او و واکاوی جایگاه انسان در برابر تاریخ می‌پردازد.

در اجرای «فرشته تاریخ» که کاری از «گروه تئاتر خانه» است، میلاد رحیمی، رضا بهبودی، باران کوثری، میلاد شجره، سینا کرمی، سینا بالاهنگ، رزیتا علیزاده، داود پژمان‌فر، فرنوش نیک‌اندیش، جاوید قائم‌مقامی، ستاره بذرافشان، سعیده فاضلی و ابوالفضل ابهر بازی می کنند.
همچنین در اجرای این نمایش سمانه حسینی (طراح لباس)، شایلان عشایری (طراح صحنه)، کسرا پاشایی (طراح صدا و موسیقی) و علی شیرخدایی (طراح ویدئو)، علیرضا کی‌منش (مشاور حرکت)، لادن مهران‌زاده (طراح عروسک) رضا خضرایی (طراح نور) در مقام گروه طراحان نمایش رضایی راد را همراهی می‌کنند.

تمرین و آماده‌سازی نمایش «فرشته تاریخ» با نویسندگی و کارگردانی محمد رضایی‌راد که از پاییز سال گذشته آغاز شده، اکنون به مراحل پایانی رسیده و پیش فروش بلیت‌های این نمایش به زودی آغاز می‌شود.

والتر بنیامین، از چهره‌های متفاوت تاریخ فلسفه در قرن بیستم است که با وجود عمر کوتاه و مرگ زودهنگامش، تاثیر عمیقی بر بسیاری از روشنفکران، هنرمندان و نظریه‌پردازان پس از خود داشته است.

اندیشه‌های بنیامین سپهر وسیعی از موضوعات گوناگون، از فلسفه تاریخ و زبان گرفته تا هنر و زیبایی شناسی و حتی نگارش رساله‌ای دربارۀ حشیش را در بر می‌گیرد. در عرصه «تئاتر» نیز، گذشته از اثر مشهور او دربارۀ خاستگاه نمایش سوگوار آلمانی، می‌توان به دوستی نزدیک و ارتباط فکری عمیق بنیامین با برتولت برشت اشاره داشت که در مقالات گوناگون وی درباره آثار برشت نمود یافته است.

با ظهور فاشیسم و به قدرت رسیدن نازیسم در اروپا، بنیامین نیز همچون بسیاری از روشنفکران آلمانی راه تبعیدی خود خواسته را در پیش می‌گیرد و ابتدا مدتی را در فرانسه ساکن می‌شود. با پیشروی فاشیسم در اروپا و تسخیر فرانسه، وی از راه کوهستان خود را به اسپانیا می‌رساند تا شاید بتواند با کشتی از اروپا خارج شود، اما به دست مرزبانان اسپانیا گرفتار می‌شود و سرانجام، به آخرین صفحه از زندگی خود می‌رسد.

«فرشته تاریخ» یازدهمین نمایش «گروه تئاتر خانه» با سرپرستی محمد رضایی‌راد است که در سال‌های اخیر آثاری موفقی چون «فعل»، «آنک انسان»، «داستان‌هایی از بارش مهر و مرگ» و «بر اساس دوشس ملفی» را روی صحنه برده‌اند.

از جمله موفقیت‌های این گروه در سال‌های اخیر می‌توان به دریافت «مدال افتخار آکادمی سمندریان» (۱۳۹۴) برای فعالیت حرفه‌ای در زمینه تئاتر، دریافت جایزه بهترین طراحی صحنه از «سمپوزیوم بین المللی طراحی صحنه و لباس» برای نمایش «فعل» و دریافت پیاپی جایزه بهترین نمایش سال از «انجمن منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران تئاتر» برای نمایش‌های «فعل» (۱۳۹۶)، «بر اساس دوشس ملفی» (۱۳۹۵) و «آنک انسان» (۱۳۹۳) اشاره داشت.

از دیگر هنرمندانی که در اجرای نمایش «فرشته تاریخ» محمد رضایی راد را همراهی می‌کنند، می توان به نوشین جعفری، مجتبی جمشیدی، مریم مظفری و فرامرز اسدی (گروه کارگردانی)، آرین حقانی و امید رضایی (مدیران صحنه) سید مصطفی طباطبایی (اجرای دکور) نوشین جعفری (عکاس و دستیار کارگردان) ، آزاده ملک‌زاده (روابط عمومی) و ساسان پیروز (مجری طرح) اشاره کرد.