بعدی
like

مسعود اخوان جم با دو مجسمه در بینال ونیز

‏. ‏(‏۱۷-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

برای دومین دوره پیاپی مسعود اخوان جم با دو مجسمه در پاویون بنیاد GAA در بینال ونیز حضور دارد.

به گزارش آرت کافه،دو مجسمه مسعود اخوان جم، «معضل انسان» و «متامورفیس» نام دارند که یکی رویکرد نقد اجتماعی و دیگری بر اساس اساطیر ایرانی خلق شده اند و هر دو کنار هم در ورودی باغ زیبایی در جیاردینی مارینارِسا از ۱۱ مه ۲۰۱۹ به نمایش عموم درمی آید.


هنرهای تجسمی مسعود اخوان جم   معضل انسان     متامورفیس  جیاردینی مارینارِسا بینال ونیز GAA

بنیاد GAA یک سازمان غیر انتفاعی اروپایی است، این بنیاد اعلام کرده با هدف افزایش آگاهی درباره تم های فلسفی در هنر معاصر، به ویژه زمان ، فضا و وجود این پاویون را برپا کرده و در همین راستا آثاری شاخص در گستره بین الملل گردهم آورده است.

GAA با اشاره به ابعاد بزرگ مجسمه های اخوان جم، معضل انسان با ابعاد ۴۰۰ در ۲۴۶ سانتی متر و متامورفیس در ابعاد ۲۰۷ × ۸۰ سانتیمتر و تاکید بر متریال آنها که یک فولاد خاص ضدزنگ، آلیاژی که استحکام آن دو برابر فولاد است و یکی از سخت‌ترین و مقاوم‌ترین آلیاژهای عصر جدید به شمار می رود،این آثار را حائز ظاهری زیبا، صنعتی و در عین حال لطیف معرفی و یادآوری می کند در هر دو مجسمه می توان سه شکل متفاوت را مشاهده کرد.

مجسمه معضل انسان، تصویری از مبارزه بین خیر و شر است، تندیس انسانی با یک جفت بال، یک بال دارای ساختار باشکوه، بال فرشته درحالی‌که بالِ دیگر ظاهری شبیه خفاش دارد. این اثر استعاره‌ای از وجود خوبی و بدی در هر آدمی و مواجهه همیشگی انسان با انتخاب روزمره بین خیر و شر است.

متامورفیس که از ترکیب گاو، فیل و گوزن پدید آمده و به ترکیب های اسطوره ای عصر هخامنشیان حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح دارد، اما پیشنهاد میدهد که بشریت با صبوری، تحمل یکدیگر و هماهنگی می تواند با هم کار کنند تا به خیری بزرگتر برسند.
جانت رادی، متخصص هنر معاصر خاورمیانه که از سال ۲۰۱۶ کارهای اخوان جم را پیگیری می کند گفت: مسعود یک شخصیت قابل توجه در بازار معاصر ایران است و مشارکت وی در پروژه های داخل و خارج از ایران باعث معروفیت او در جهان هنر شده است. این یک فرصت نادر است برای دیدن دو کارهای برجسته جدید او در طول دوسالانه ونیز که از این هنرمند که به نمایش عمومی در می آید.
مسعود اخوان جم ، متولد ۱۹۶۹ در تهران است. در ۱۴ سالگی برای تحصیل به آلمان رفت و سال ۱۹۸۹ برای ادامه تحصیلات به آمریکا عزیمت کرد . وی در دانشگاه جورج واشنگتن مشغول به تحصیل شد و مدرک کارشناسی خود را سال ۱۹۹۵ در رشته بیولوژی اخذ کرد . پس از آن در ۲۰۰۵ کارشناسی ارشد MBA خود را در دانشگاه علوم کاربردی کمپتن در آلمان به پایان رساند . اخوان جم از ۲۰۰۵-۱۹۹۷ مدیریت بخش طراحی را در کارخانه تولید ملزومات خانگی خانواده‌اش به عهده داشت. او در دهه‌ ۸۰میلادی صدها مجسمه سرامیکی ساخت که بعضی از آنها فروخته شد. سال ۲۰۱۳ اولین نمایشگاه انفرادی خود را در گالری اعتماد در تهران دایر کرد. در کاخ فرهنگی نیاوران و گالری شیرین نیز دو نمایش انفرادی دیگر داشت، علاوه بر این، آثار اخوان سال ۲۰۱۶ در دو رویداد آرت ابوظبی و CONTEXT هنر میامی به نمایش بود.از منظر حضور در حراجی ها مجسمه های اخوان جم در سال ۲۰۱۵ در حراجی مجیک آو پریشا دبی و سال های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹ در سه دوره حراج تهران ارائه شد. آخرین نمایشگاه او یک نمایشگاه انفرادی در گالری خاک در تهران در فوریه ۲۰۱۹ بود.

دو مجسمه اخوان جم در کنار آثار هنرمندانی از سراسر دنیا منتخب بنیاد GAA در بینال ونیز در باغ جیاردینی مارینارِسا از ۱۱ مه ۲۰۱۹ لغایت جمعه ۲۴ نوامبر ۲۰۱۹ به تماشای عموم خواهد بود.