بعدی
like
علی ثابت‌نیا خبر داد:

همکاری انجمن موسیقی ایران و دو دانشگاه در ترکیه

‏. ‏(‏۱۰-‏دی-‏۱۳۹۸)

در راستای گسترش فعالیت‌های بین‌المللی حوزۀ موسیقی، سه‌شنبه دهم دی ماه، دو تفاهم‌نامۀ همکاری بین انجمن موسیقی ایران و دو دانشگاه در کشور ترکیه منعقد شد.

به گزارش آرت کافه، علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران در خصوص این تفاهم‌نامه گفت: در دوازدهمین دورۀ جشنوارۀ موسیقی نواحی ایران در آبان‌ماه امسال و حضور دو نفر از استادان کشور ترکیه، همراه با جناب آقای دکتر الله‌یاری (مدیرکل دفتر موسیقی) مذاکراتی در خصوص تبادلات فرهنگی و هنری در حوزه موسیقی با این دو استاد دانشگاه انجام و مقرر شد انجمن موسیقی ایران به نمایندگی از دفتر موسیقی با دو دانشگاه آنکارا و کافکاس ارزوروم به نمایندگی دکتر کافکاسیالی تفاهم‌نامه‌هایی به امضا برساند تا در حوزه‌های مختلف، این دو مجموعه ارتباطات نزدیک و تبادلات فرهنگی و هنری داشته باشند.


موسیقی علی ثابت‌نیا   انجمن موسیقی ایران  دکتر علی کافکاسیالی   دانشگاه ارزروم دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی مریم قره سو

وی در مورد جزییات این تفاهم‌نامه توضیح داد: اعزام هنرمندان به فستیوال‌های مختلف در دو کشور، ثبت و ضبط موسیقی نواحی ایران توسط شبکه‌های تلویزیونی ترکیه که این دو دانشگاه با آنها ارتباط دارند، برگزاری پنل‌های پژوهشی در کشور ترکیه در خصوص ارتباط موسیقی ایرانی و عثمانی از جمله مواردی است که در این تفاهم‌نامه‌ها در اولویت قرار گرفته است.

ثابت‌نیا همچنین از پیشنهاد انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین انجمن عالی موسیقی ترکیه که در شهرهای مختلف از جمله آنکارا، استامبول، ارزروم و شهرهای دیگر شعبه دارد خبر داد و ابراز امیدواری کرد در آینده‌ای نزدیک شماری از موارد درج‌شده در این تفاهم‌نامه‌ها اجرایی شود تا بتوان از موقعیت ایجادشده به نفع موسیقی کشور خصوصاً در حوزۀ موسیقی نواحی و موسیقی دستگاهی استفاده کرد.

دکتر علی کافکاسیالی از دانشگاه ارزروم، بنیانگذار فستیوال عاشیق‌های جهان و مؤلف ۶ جلد کتاب آنتولوژی ترکان ایران و دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی فوق دکترای اتنوموزیکولوژی است که موضوع پایان‌نامۀ خود را به «بررسی کارکرد اجتماعی موسیقایی عاشیق‌های ایران» اختصاص داده و در حوزۀ موسیقی مردمی مقالات متعددی منتشر کرده است. وی همچنین به‌صورت تخصصی در زمینۀ آهنگسازی موسیقی کلاسیک و نوازندگی ویلن فعالیت دارد.


موسیقی علی ثابت‌نیا   انجمن موسیقی ایران  دکتر علی کافکاسیالی   دانشگاه ارزروم دکتر یاووز سِلیم کافکاسیالی مریم قره سو

در این جلسه دکتر مریم قره‌سو، عضو هیات علمی دانشگاه تهران و پژوهشگر موسیقی نواحی و دامون شش‌بلوکی، نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی نواحی حضور داشتند.
@nasrodinmolla