بعدی
like

ساخت مستند «آشیانه عقاب»

‏. ‏(‏۱۰-‏تیر-‏۱۳۹۸)

فیلم مستند «آشیانه عقاب» از تولیدات جدید مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با کارگردانی مریم اسلوبی و تهیه‌کنندگی مهدی شامحمدی، آخرین مراحل فیلمبرداری را پشت سر می‌گذارد. این فیلم پرتره‌ای از زندگی پهلوان «خلیل عقاب» پدر سیرک ایران است.

به گزارش آرت کافه،مهدی شامحمدی درخصوص مراحل تولید این مستند گفت: ۷۰ درصد از فیلمبرداری «آشیانه عقاب» به پایان رسیده و دو سکانس پایانی فیلم باقی مانده است. برای فیلمبرداری این دو سکانس منتظر اتفاقی در فیلم هستیم که ممکن است ۲۰ روز یا ۶ ماه دیگر رخ دهد، البته به صورت همزمان مراحل مختلف پس از تولید از جمله مونتاژ در حال انجام است.


سینما خلیل عقاب سیرک  مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی  آشیانه عقاب   مریم اسلوبی   مهدی شامحمدی

وی با بیان این که اصراری به حضور فیلمش در جشنواره سینماحقیقت امسال ندارد، افزود: نمی‌توان عجله‌ای در ساخت مستند پرتره به خرج داد، به همین دلیل تصمیم دارم این فیلم را در جشنواره سینماحقیقت سال بعد شرکت دهم.

این تهیه‌کننده با اشاره به شناختی که از خلیل عقاب پیش از ساخت فیلم داشته است، عنوان کرد: چند سال پیش به سیرک پسر او ابراهیم رفتم و خیلی لذت بردم. در همان اجرا، اتفاقی مستند رخ داد؛ به این نحو که ابراهیم پدرش را صدا کرد و فیلمی از گذشته‌های دور او در سالن پخش شد. عجیب بود که در یک سیرک معارفه‌ای مستند اتفاق افتاد و نسل جوان هم با چهره پهلوان خلیل عقاب آشنا شدند.

وی افزود: البته عطا مهراد و سیاوش جمالی سرپرستی این پروژه را با کارگردانی مریم اسلوبی برعهده داشتند و پس از تصویب طرح در مرکز گسترش، در حال پیگیری آن بودند که تولید پروژه خودشان جدی‌تر شد و از آن جایی که برای این‌کار نیاز به تمرکز داشتند، من تهیه‌کنندگی این مستند را برعهده گرفتم.

در خلاصه موضوع مستند «آشیانه عقاب» آمده است: «پهلوان خلیل عقاب که تاریخ سیرک ایران با او آغاز مى‌شود، در کانکسى در ویرانه‌هاى سیرکش روزگار مى‌گذراند. او با مرور خاطراتش از مرگ در این وضعیت هراس دارد و تصمیم گرفته سیرک را از نو برپا کند...»

عوامل تولید این مستند عبارتند از: کارگردان: مریم اسلوبى، تهیه‌کننده: مهدى شامحمدى، مشاوران پروژه: عطا مهراد، سیاوش جمالی، محمد حدادی، مرتضی پایه‌شناس، فیلمبردار: مسعود شکرنیا، صدابردار: مهدى کریمى، تدوین: مرتضى پایه‌شناس، موسیقى: افشین عزیزى و صداگذارى: حسین ابراهیمى. تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی