بعدی
like

نمایش فیلم‌هایی از مصر و استونی و مجارستان در بخش «نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها»

‏. ‏(‏۲۲-‏فروردین-‏۱۳۹۸)

سه فیلم دیگر از مجموع فیلم‌های حاضر در بخش «نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها» سی‌و‌هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر معرفی شد.

به گزارش آرت کافه، فیلم های «یوم الدین»، «یا مال خودت یا ولش کن» و «غروب» در بخش «نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها» سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درمی آید.


سینما جشنواره جهانی فیلم فجر  یوم الدین    یا مال خودت یا ولش کن     غروب     نمایش‌های ویژه – بهترین کشورها    ابوبکر شوقی

پیش از این چهار فیلم «زن مبارز» ساخته بندیکت ارلینگسون از ایسلند، «کیک» ساخته عاصم عباسی از پاکستان، «گناهکار» ساخته گوستاو مولر از دانمارک و «قبرهای بی نام و نشان» ساخته ریتی پان از کامبوج از این بخش معرفی شده بود.

«یوم الدین» (Yomeddine) اولین فیلم بلند ابوبکر شوقی فیلمساز مصری است که در جشنواره کن جایزه فرانسوا شله و در جشنواره‌های کارتاژ و والادولید نیز جوایزی دریافت کرده است. این فیلم همچنین در جشنواره‌های ژنو، پالم اسپرینگز، سائوپائولو و کلیولند حضور داشته است.
«یوم الدین» فیلم معرفی شده به نود و یکمین دوره اسکار از سوی کشور مصر برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان بوده است.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: مرد جذامی که تا به حال از منطقه ای که در آن زندگی می کند بیرون نرفته، همراه با پسری برای جستجوی ریشه هایش سفری در مصر را آغاز می کند. در این سفر جهان را غم انگیز می یابد.

«یا مال خودت یا ولش کن» (Take It or Leave It) اولین ساخته لینا تریشکینا از استونی است که در جشنواره های تالین، ورشو و پالم اسپرینگز شرکت داشته است. همچنین این فیلم از سوی کشور استونی به نود و یکمین دوره اسکار برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان معرفی شده است.
این فیلم درباره اریک جوان سی ساله استونیایی است که در شرکتی فنلاندی کار می‌کند. یک روز دوست سابقش با او تماس می‌گیرد و فرزندش را به او می سپارد. مدتی بعد دوست بازمی‌گردد تا فرزندش را باز پس بگیرد و ...

«غروب» (Sunset)دومین اثر بلند سینمایی لاسلو نمش از مجارستان است. این فیلم در بخش مسابقه جشنواره بین المللی فیلم ونیز جایزه فیپرشی را دریافت کرده و در جشنواره های فیلم لندن، پالم اسپرینگز، تورونتو، بوسان و استکهلم حضور داشته است.
«غروب» در سال ۲۰۱۸ از سوی کشور مجارستان برای شرکت در بخش بهترین فیلم خارجی زبان به اسکار ارائه شده است.
این فیلم روایتگر دوره ای تاریخی است که آشفتگی سیاسی در بین مردم شدت گرفته و بیننده شاهد غروب و زوال فروشگاهی بزرگ و تمدنی اروپایی است که نشانه هایی از جنگ و نا آرامی در سراسر جهان را به همراه دارد.
در خلاصه داستان این فیلم آمده است: در سال ۱۹۱۳ در بوداپست پیش از آغاز جنگ اول جهانی، بانویی به نام ایریس لی تر امیدوار است برای کار در کلاه فروشی «لی تر»، فروشگاهی که سابق در اختیار خانواده او بوده است، استخدام شود.

در این بخش ۱۰ فیلم خارجی به نمایش می آید.

آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره [email protected] است.

سی‌و‌هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم فجر از ۱۸ تا ۲۶ آوریل ۲۰۱۹ (۲۹ فروردین تا ۶ اردیبهشت ۱۳۹۸) با دبیری رضا میرکریمی در تهران برگزار می‌شود.