بعدی
like
سید عباس صالحی:

شعر پیوند دهنده انسان‌ها با یکدیگر است

‏. ‏(‏۱۳-‏بهمن-‏۱۳۹۸)

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر سخنرانی کرد.

به گزارش آرت کافه،سید عباس صالحی سخنان‌اش را با گرامیداشت ایام الله دهه فجر و یاد و خاطره امام راحل و شهیدان انقلاب آغاز کرد و گفت: بسیار خرسندم که جشنواره شعر فجر با ابتکار همکارانم در معاونت فرهنگی، دبیران علمی و اجرایی جشنواره و مقامات اجرایی و فرهنگی استان، در سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود.


فرهگی سید عباس صالحی وزیرارشاد جشنواره شعر فجر ایران اسطوره سیستان و بلوچستان

او گفت: شعر مقوله ای است که پیوند دهنده انسان‌ها با یکدیگر است، ایرانیان با یکدیگر است و جوهره انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: بارزترین وجه انسانیت انسان ها شعر است. در شعر آرمان‌های انسانی بروز و ظهور پیدا می کنند. اسطوره‌های انسانی با شعر عرضه شده و تبادل پیدا می کنند. لطیف‌ترین و رقیق‌ترین تجربه‌های وجودی و دریافت‌های خاص انسانی، با شهود شاعرانه دریافت شده و عرضه می‌شوند.

ما شعور عامی داریم که همه هستی را در بر گرفته است و شعور خاصی داریم که ویژه انسان هاست؛ ولی شعور اخصی داریم که مربوط به شاعران است و کسانی که فهم شاعرانه دارند. نماد انسانیت انسان، روح شاعرانه یا فهم شاعرانه است.

دکتر صالحی در تبیین پیشینه شعر در ایران گفت: وجه اصلی ایرانیت ما به حوزه شعر بستگی دارد. شعر همزاد ایران است. از آن زمان که کلمه در این خاک پدید آمد، شاعرانه و شعرگونه متولد شد. ما تاریخ هزاران ساله ایران در نقطه نقطه این خاک را با شعر می شناسیم. توالی که در طول تاریخ ایران بدون انقطاع، شعر داشته است. گستره جغرافیایی که شعر در جغرافیای ایران امروزی و فضای فرهنگی پیرامونی از دیرزمان تاکنون داشته است. نفوذ اجتماعی شعر در ایران، کلمات در شکل شاعرانه آن، سیالیت و جریان اجتماعی می‌یافتند. اینکه جهان، ایران را با شعر و شاعران می‌شناسد و ده‌ها ویژگی دیگر، این نکته را نشان می‌دهد که شعر و ایران جداناشدنی است.

وزیر ارشاد به بررسی مناسبات‌ شعر و انقلاب اسلامی پرداخت و اظهار کرد: نکته بعد آنکه، انقلاب‌های جهانی و انسانی با ویژگی‌ها و نمادهایی شناخته می‌شوند و تمایز از هم پیدا می‌کنند. انقلاب اسلامی ایران، انقلاب کلمه و واژه بود و چون با روح شاعرانه ایرانی آمیخت، این کلمات، شاعرانه متولد شد و جریان پیدا کرد. شنیدیم یا به یاد داریم که شعارهای انقلابی، شعرگونه بودند. وزن و ترنم و ترانه شاعرانه داشتند. همچنین مسیری که ما در انقلاب اسلامی داشته‌ایم؛ هم در دوره تاسیس و هم در دوره پس از انقلاب و دفاع مقدس تاکنون.

وی ابراز داشت: یکی از مظاهر حضور شعر در تاریخ چند دهه انقلاب اسلامی، همراهی با مردم در مشکلات و مسائل اجتماعی بود. این روزها سیل و چندی قبل شهادت سردار رشید اسلام و ایران، حاج قاسم سلیمانی و پس از آن، سانحه دلخراش سقوط هواپیما. در این حوادث، شاعران در کنار مردم قرار گرفتد، درد مردم را گفتند و با نوایی که نواختند، درد مردم را تسکین دادند یا آگاهی عمیق نسبت به آن درد ایجاد کردند. من به سهم خودم از همه عزیزانی که در این فضای خاص جامعه ایرانی، این همنوایی و همدردی را با زبان شعر عرضه کرده‌اند، سپاسگزارم.

دکتر صالحی در پایان گفت: از زحمات و خدمات بی‌وقفه و توان‌فرسای دست‌اندرکاران جشنواره چهاردهم، دبیر علمی و دبیر اجرایی، هیات علمی و داوران و کسانی که کوشیده‌اند که این این جشنواره را به خانه پایانی برسانند و مقدمه‌ای برای پانزدهمین جشنواره شعر فجر را فراهم کنند، صمیمانه سپاسگزارم. همچنین از مقامات فرهنگی و اجرایی استان سیستان و بلوچستان برای برگزاری شایسته این رویداد ملی ادبی تشکر می‌کنم.
@nasrodinmolla