بعدی
like
توسط انجمن فلوت ایران در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبا

پنجمین کنکور نوازندگی فلوت برگزار می‌شود

‏. ‏(‏۱۹-‏فروردین-‏۱۳۹۸)

پنجمین کنکور نوازندگی فلوت توسط انجمن فلوت ایران با دبیری دکتر آذین موحد از ۲۴ تا ۳۱ فروردین در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبا برگزار می‌شود.

به گزارش آرت کافه، دکتر آذین موحد، عضو هیات علمی گروه موسیقی دانشگاه تهران و بنیانگذار انجمن فلوت ایران در مورد این مسابقه گفت: انجمن فلوت ایران که کانون متمرکز بر فعالیت‌های تخصصی نوازندگی فلوت در پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران است، پنجمین کنکور حرفه‌ای خود را از ت ۲۴ تا ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبا برگزار خواهد کرد.


موسیقی  پردیس هنرهای زیبا  مسترکلاس فلوت کنکور دکتر آذین موحد کنسرواتوار رؤان فرانسه

وی افزود: این مسابقه هر ۴ سال توسط انجمن فلوت ایران برگزار می‌شود و هدف آن آشناکردن نوازندگان ایرانی با استانداردهای حرفه‌ای نوازندگی فلوت کلاسیک و همچنین معیارهای حضور در کنکورهای بین‌المللی و آشنایی با نحوه‌ی داوری در کنکورهای بین‌المللی است.

دبیر هنری این کنکور گفت: ریاست هیات داوران را آقای کوشیار شاهرودی، فلوتیست برجسته‌ ایرانی و استاد فلوت در کنسرواتوار رؤان فرانسه بر عهده دارد. هنرمندان دیگری که در این مسابقه در هیات داوران به قضاوت خواهند پرداخت آقایان محمد شله‌چی، استاد پیانو در گروه موسیقی دانشگاه تهران و آمین فیض‌آبادی آهنگساز ایرانی عضو آکادمی آهنگسازان برلین که قطعه‌ معاصر سفارش انجمن فلوت ایران را برای این کنکور تصنیف کرده هستند.

وی در مورد این کنکور و شرکت‌کنندگان آن توضیح داد: این کنکور در سه مرحله برگزار خواهد شد و ۱۸ شرکت‌کننده که سن آنان تا زمان برگزاری کنکور بیش از ۳۰ سال نخواهد بود در آن ثبت نام کرده‌اند. شرکت‌کنندگان در این کنکور شامل چهار نفر از پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، یک نفر از دانشگاه فرهنگ و هنر واحد ۱، دو شرکت‌کننده از هنرستان هنرهای زیبای اصفهان، یک نفر از دانشگاه خواجه‌نصیر طوسی، یک شرکت‌کننده از دانشگاه هنر، یک نفر از دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد،یک نفر فارغ‌التحصیل هنرستان موسیقی دختران، یک نفر از آموزشگاه نغمه‌گشایش، چهار شرکت‌کننده از دبیرستان‌های ایران و دو نوازنده خارجی، یک نفر از دانشگاه کنبرای استرالیا و دیگری از اکول نرمال موسیقی پاریس ثبت نام کرده‌اند. این اولین باری است که کنکور نوازندگی در ایران میزبان رقابت‌کننده‌ خارجی خواهد بود.

موحد در مورد تاریخ برگزاری مراحل مختلف این کنکور گفت: مرحله اول ۲۴ فروردین ۱۳۹۸، ‌مرحله دوم ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ و مرحله سوم ۳۱ فروردین ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد و زمان برگزاری مسابقات از ساعت ۱۱ تا ۱۷ در تالار آوینی پردیس هنرهای زیبا خواهد بود. کنکورهای انجمن فلوت ایران، همان‌گونه که از مراحل شرکت و رپرتوار آن مشخص است، برای نوازندگان جوانی برنامه‌ریزی می‌شود که به اصول نوازندگی حرفه‌ای چیره شده باشند و برای شناخت قابلیت‌های خود در ارتباط با کنترل اجرا، تفسیر موسیقی، مدیریت کاربرد تکنیک‌های مختلف در حین نوازندگی، برخورد حرفه‌ای با صحنه، و اجرای قطعات از کلیه‌ دوره‌های موسیقی در فواصل زمانی کوتاه، تصمیم به شرکت در این مسابقه می‌گیرند.

وی در مورد قطعات عنوان کرد: قطعات مرحله اول این کنکور شامل واریاسیون‌های قطعه‌ فولی دسپاین اثر مرن مره، رندو موتزارت ک.۱۸۴ و کاپریس شماره‌ ۳۰ از اپوس ۱۰۷ کارگ الرت است. در مرحله دوم شرکت‌کنندگان به اجرای کامل یکی از کنسرتوهای راینکی، نیلسون و یا دوین خواهند پرداخت و در مرحله سوم اجرای قطعه‌ معاصر In V Acts تصنیف آمین فیض‌آبادی برای این کنکور، به علاوه اجرای یک کنسرت ۳۰ دقیقه‌ای به انتخاب داوطلب که در آن اجرای یک قطعه فلوت و پیانو از دوره امپرسیونیزم اجباری است.

آذین موحد دبیر هنری انجمن فلوت ایران در مورد چرایی حضور تعداد اندکی از نوازندگان فلوت در این کنکور گفت: ایجاد بسترهای مناسب برای تجربه استانداردهای بین‌المللی توسط فلوتیست‌های ایرانی از وظایف انجمن فلوت ایران است و این انجمن بدون در نظر گرفتن تعداد شرکت‌کنندگان در برنامه‌های خود، و با تعهد به پیاده‌کردن کیفی پارامترهای فرهنگی هنر موسیقی، وظیفه خود می‌داند که فرصت تجربه‌ نوازندگی بر اساس معیارها و سنن بین‌المللی را برای آن دسته از نوازندگان ایرانی،‌ هر چند نادر که تمایل و قابلیت تجربه این استانداردها را دارند فراهم کند. جای تعجب نیست که چهار۴ نفر از افرادی که در این کنکور ثبت نام کرده بودند،‌ قبل از برگزاری، صحنه‌ رقابت را ترک کرده و انصراف داده‌اند. انجمن فلوت ایران حتی چنین تجربه‌هایی را در کارنامه‌ نوازندگان جوان بسیار مثبت تلقی می‌کند، زیرا نشان‌دهنده‌ عزم آنان برای ورود به چرخه‌های حرفه‌ای نوازندگی فلوت و آشنا شدن با استانداردهای بین‌المللی و نه معیارهای اقتصادی در ایران می‌پندارد و تلاش و ممارست برای شرکت در این کنکور را تصمیم جوانان شرکت‌کننده در ایجاد چالش واقعی برای رشد و تحول خود به سمت معیارهای واقعی هنر که در جهان شناخته شده است می‌داند. آماده کردن سه برنامه‌ متفاوت که در فاصله‌ زمانی کوتاه اجرا خواهد شد، آماده‌کردن یک قطعه معاصر که تا به حال توسط هیچ هنرمند دیگری اجرا نشده باشد، مدیریت فراگیری، تمرین با پیانیست و آمادگی نهایی برای حضور مؤثر در کنکور جریان بسیار زمان‌بر و متمرکزی است که هرکس قابلیت تجربه‌ آن را ندارد. جای تعجب است که جوانان بسیاری در صحنه‌های رسمی موسیقی در کشور چون ارکسترهای مختلف، پروژه‌های سرمایه‌گزاری‌شده‌ی موسیقی، تدریس در هنرستان‌ها و در دانشگاه‌های علمی‌ـ کاربردی مشغول به کار هستند و از نظر سنی شرایط شرکت در این کنکور را دارند، هیچ‌یک عزم شرکت در یک کنکور با استانداردهای بین‌المللی را نداشته و تمایلی به چالش نوازندگی حرفه‌ای فلوت،‌ آنگونه که در جهان مرسوم است نشان نداده‌اند. انجمن فلوت ایران امیدوار است با اجرای این برنامه‌ها تمایل نوازندگان سازهای کلاسیک در ایران را به سمت معیارهای حرفه‌ای آن‌گونه که در جهان مرسوم است بالا ببرد.

وی در پایان در مورد برگزاری مسترکلاس و شرایط ثبت نام توضیح داد: انجمن فلوت ایران همزمان با برگزاری این کنکور در ساعات خارج از اجرای مسابقه، به برگزاری مسترکلاس نوازندگی فلوت توسط کوشیار شاهرودی، کلینیک نوازندگی فلوت توسط آذین موحد و کارگاه آشنایی با نوازندگی فلوت معاصر توسط کلاریز کشاورز، کارشناس ارشد نوازندگی فلوت از دانشگاه میزوری آمریکا را برنامه‌ریزی کرده است.

علاقه مندان می‌توانند برای ثبت نام در این کلاس‌ها ۲۴ و ۲۵ فروردین ۹۸ به گروه موسیقی پردیس هنرهای زیبا مراجعه کرده و از آموزش‌های برنامه‌ریزی‌شده بهره ببرند. همچنین تماشای مسابقه در ر ۲۴، ۲۷ و ۳۱ فروردین رایگان خواهد بود و می‌توانند برای استماع مسابقه در روزهای ذکرشده به تالار آوینی در پردیس هنرهای زیبا مراجعه کنند.