بعدی
like

نشست هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» جشنواره فیلم رشد برگزار شد

‏. ‏(‏۷-‏شهریور-‏۱۳۹۸)

نخستین نشست هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» جشنواره بین‌المللی فیلم رشد با حضور جمعی از کارشناسان و همکاران سال های دور و نزدیک این جشنواره در سالن سینمای موزه سینما آغاز شد.

به گزارش آرت کافه، در ابتدا وحید گلستان دبیر جشنواره به مهمانان خوش‌آمد گفت و سپس با تشریح محورهای سه‌گانه، از لزوم تحول همه‌جانبه در جشنواره فیلم‌های آموزشی و تربیتی گفت و سپس احمد وحدت دبیر ۱۱ دوره جشنواره در سال‌های پیش از انقلاب را به عنوان نخستین سخنران بر صحنه فراخواند.


سینما هم‌اندیشی  در آستانه پنجاه سالگی   جشنواره بین‌المللی فیلم رشد احمد وحدت مهدی مسعودشاهی

احمد وحدت ضمن بیان مستنداتی درباره پایه‌گذاری این رویداد در ۴۶ سال پیش، به برخی ویژگی‌های تاریخی آن نیز اشاره کرد و گفت: این جشنواره نخستین جشنواره سینمایی، آن هم از نوع بین‌المللی در ایران است. همچنین واژه پرکاربرد «جشنواره» برای اولین بار و در دوره ششم این رویداد به جای کلمه انگلیسی فستیوال ساخته ‌شد.

وی ضمن بیان خاطراتی از سال‌های دور برگزاری جشنواره، ابراز امیدواری کرد آرزوی بنیان‌گذاران آن سرانجام برآورده شود و وزارت آموزش و پرورش بتواند خرید و نمایش منظم فیلم‌های برگزیده «رشد» را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه هم‌اندیشی «در آستانه پنجاه سالگی» جشنواره بین‌المللی فیلم رشد، مهندس محسن چینی‌فروشان نخستین دبیر این رویداد در سال های پس از انقلاب با ذکر یاد و نام گروهی از همکاران سال های دور جشنواره و خاطراتی از دشواری‌های احیا و برگزاری در آن ایام طی سال های جنگ، به اهداف نشست امشب پرداخت و جایگاه جشنواره بین‌المللی فیلم رشد را در بدنه آموزش‌وپرورش و در سینمای ایران زیر ذره‌بین قرارداد.

وی با تاکید بر این مهم که وزارت آموزش‌وپرورش اگر نقشش را درست ایفا کند می‌تواند فیلم، کتاب، مجله و هر محصول فرهنگی مربوط به دانش‌آموزان را به اوج برساند، تعدد اهداف جشنواره رشد و مشابهت بخش‌هایش با سایر جشنواره‌های تخصصی نظیر جشنواره کودک و نوجوان اصفهان را از جمله دلایل کم دیده‌شدن آن برشمرد.

در ادامه نشست هم‌اندیشی « درآستانه پنجاه سالگی» جشنواره بین‌المللی فیلم‌های آموزشی و تربیتی رشد، انتقاداتی به روند برگزاری و میزان اثربخشی آن مطرح شد.

دکتر مسعود فیاضی مدیرکل دفتر انتشارات و فناوری آموزشی که شاخه برگزارکننده جشنواره در بدنه وزارت آموزش و پرورش است ضمن خوشامدگویی و تشکر از مهمانان، به شدت بر لزوم تجدیدنظر در ساختارهای اجرایی جشنواره رشد تاکید کرد و کارکرد آن را به روندی برای بایگانی شدن فیلم‌های آموزشی تشبیه‌ کرد. او با تاکید بر عزم راسخ معاونت فناوری و شخص خودش بر تغییر این روند، آغاز این سلسله هم‌اندیشی به فاصله یک سال مانده تا دوره پنجاهم را گواه این عزم دانست و از حضار برای مشارکت فعال در کارگروه‌های تخصصی سند تحول جشنواره دعوت به عمل آورد.

سخنران بعدی احمد طالبی‌نژاد منتقد پیشکسوت سینما و سازنده تعدادی از فیلم های برجسته آموزشی بود که مسوولیت برگزاری چند دوره جشنواره رشد در دو دهه قبل را نیز در کارنامه دارد. وی با استناد به سخنان دکتر فیاضی، به انتقاد شدید از آنچه که «بی انگیزگی و بی‌اهمیت بودن جشنواره نزد مقامات وزارتخانه در سالهای قبل» نامید پرداخت و با یادکرد از بهروز صمدی‌مطلق و رحمت‌الله محرابی ( دبیر جشنواره و مدیر کل دفتر فناوری در دوره بیستم) به تلاش‌های آنان یرای غلبه بر کاستی‌های ناشی از فقدان بودجه و اثرات آن در پرستیژ و اثربخشی جشنواره ادای احترام کرد. گفته‌های تند طالبی‌نژاد موجب واکنش کلامی تعدادی از حاضران شد که به بخشی از حرف‌های او اعتراض داشتند.

در ادامه نشست مهدی مسعودشاهی، موسس نخستین و عضو ستاد برگزاری بسیاری از جشنواره‌های سینمایی پس از انقلاب، دشواری‌های پیش روی ستاد برگزاری یک جشنواره بین‌المللی مثل «رشد» در سال های جنگ را یادآور شد و از اینکه فقدان زیرساخت های نمایش فیلم در مدارس، زحمات برگزارکنندگان جشنواره از دیرباز تاکنون را تحت‌الشعاع قرار داده ابراز تاسف کرد.

آخرین سخنران هم‌اندیشی، دکتر احمد جولایی کارشناس پیشکسوت فناوری‌های آموزشی و دبیر دوره‌های ۳۷ و ۳۸ جشنواره بود که در سخنانش از پیوند حیاتی آموزش با هنرهای نمایشی گفت و ساخت اولین آمفی‌تئاترهای ایران در مدارس دارالفنون تهران و مسعودیه بوشهر شاهد مثال آورد. در ادامه، برخی مثال‌های وی در توضیح آنچه بی‌مسما شدن عبارات بین‌المللی و جشنواره و اداره محفلی رویداد می‌خواند، مجددا سبب ورود بعضی حضار و سخنرانان قبلی به بحث شد و حرارت جلسه را بالا برد. محسن چینی فروشان در دقایق پایانی این تضارب آرا را به فال نیک گرفت و ضمن جمع‌بندی صحبت ها از حاضران خواست تا همین انرژی‌ را به کارگروه‌های تخصصی ببرند و زمینه‌های تحول ساختاری جشنواره را فراهم کنند.

اولین نشست هم‌اندیشی «درآستانه پنجاهمین سالگرد» جشنواره فیلم رشد، با اعلان سپاس ویژه ستاد اجرایی که توسط وحید گلستان، دبیر امسال این رویداد عنوان شد به پایان رسید.
@nasrodinmolla