بعدی
like

رونمایی از پوستر اولین «جشنواره تئاتر خیابانی ایرانشهر»

‏. ‏(‏۱۴-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

شهرام کرمی در سفر به استان سیستان و بلوچستان از پوستر اولین «جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر» رونمایی کرد.

به گزارش آرت کافه، مدیرکل هنرهای نمایشی در سفری یک روزه به استان سیستان و بلوچستان علاوه بر رونمایی از پوستر اولین «جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر»، در مراسمی از فعالان و پیشکسوتان تئاتر استان تقدیر کرد و در دومین «جشنواره تئاتر خیابانی طلوع» نیز حاضر شد.


تئاتر  جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر    جشنواره تئاتر خیابانی طلوع  شهرام کرمی ایرانشهر سیستان و بلوچستان

شهرام کرمی در دیدار با پیشکسوتان و هنرمندان تئاتر استان سیستان و بلوچستان که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و مسوولان انجمن هنرهای نمایشی استان و شهرهای مختلف همراه بود پای صحبت‌ها و بیان مشکلات آنها نشست.

مدیرکل هنرهای نمایشی در ابتدای این دیدار با اشاره به تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر انجام کاری ویژه در استان سیستان و بلوچستان، گفت: این جلسه را صرفا به جلسه‌ای برای ارائه تقاضا تبدیل نکنیم و به گفت‌و‌گویی تبدیلش کنیم برای این که بدانیم چگونه می‌توانیم یک گام به جلو برویم و این عرصه را گسترده‌تر کنیم. اداره کل هنرهای نمایشی به تناسب مسئولیتش و به خصوص تکلیفی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سال گذشته بر آن تاکید داشته و از ما خواسته است در استان سیستان و بلوچستان به شکلی ویژه فعالیت کنیم، خود را مکلف به انجام این کار می‌داند.

کرمی با اشاره به سه نکته‌ای که آنها را ظرفیت استان سیستان و بلوچستان در عرصه هنرهای نمایشی نامید، تصریح کرد: اولین ظرفیت، حضور آقای مسگرانی به عنوان یکی از مدیران باسابقه وزارتخانه در مقام مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان است. کسی که کاملا با ساختار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آشناست، دل‌سوز این عرصه است و همیشه حامی خوبی برای هنرمندان بوده است.

مدیرکل هنرهای نمایشی با اشاره به ظرفیت و پتانسیل سخت‌افزاری خوب استان به عنوان نکته دوم، افزود: این ظرفیت و پتانسیل شاید از دید شما محدود باشد اما چون من با تئاتر سایر استان‌ها آشنا هستم این ظرفیت را بسیار گسترده می‌بینم. همین فرهنگسرایی که ما اکنون در آن گرد هم آمده‌ایم شاید در بسیاری از استان‌ها نمونه‌ای نداشته باشد و این زیرساختی بسیار خوب است. هر چند می‌دانم وسعت استان بسیار است و ممکن است فاصله زیاد باشد اما من این را به عنوان یک سرمایه خوب می‌بینم. می‌توان به این سرمایه فکر کرد و آن را از حالت بالقوه به حالتی درآورد که بتواند شکوفا و منجر به اتفاقاتی خوب شود.

او نکته سوم را توجه به حضور فعال گروه‌های جوان دانست و توضیح داد: نکته سوم این است که در کنار سرمایه‌ای که شامل پیشکسوتان است حضور فعال گروه‌های جوان بسیار موثر و مفید است و امیدوارم بتوانیم از این بخش هم استفاده کنیم. به هر حال اگر خود هنرمندان تئاتر کمک نکنند شاید تئاتر به همان رشد معمولی خود ادامه دهد اما می‌توانید با این چشم‌انداز به فعالیت استان سیستان و بلوچستان فکر کنید که در دراز مدت در شرق کشور تبدیل به یک پایگاه شود.

شهرام کرمی همچنین در ادامه سفر خود با حضور در اختتامیه دومین «جشنواره تئاتر خیابانی طلوع» ضمن تقدیر از برگزیدگان این رویداد از پوستر اولین «جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر» نیز رونمایی کرد.

در این مراسم مدیرکل هنرهای نمایشی به اولین «جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ایرانشهر» که با نگاه به مرز و مرزداری و اقوام ایرانی برگزار می‌شود، به عنوان فرصتی برای پیوند فرهنگی و هم‌اندیشی ساکنان مرزهای ایران اشاره کرد و ادامه داد: این رویداد سراسری زمینه‌ای است تا مردم استان بیشتر به جایگاه هنر نمایش پی ببرند. این اتفاق در استان‌های دیگر رخ داده است و مریوان در استان کردستان، ۱۳ دوره است که از جشنواره تئاتر خیابانی به عنوان رویدادی مخاطب محور و نه هنر برای هنر میزبانی می‌کند و ما در سال جاری بر این بخش متمرکز شدیم.

کرمی همچنین با اشاره به پیشینه فرهنگی و هنری استان سیستان و بلوچستان و بخصوص جایگاه شاهنامه فردوسی در این استان از هنرمندان خواست به موضوعات بومی و آئینی توجه کرده و ابراز امیدواری کرد با حمایت از جشنواره‌های تئاتر خیابانی به عنوان یک رویداد هنری و مردمی، اتفاقات موثرتری در راستای اعتلاء هنر نمایش شکل بگیرد.

حجت‌الاسلام محمدمهدی بهداروند، مشاور اداره کل هنرهای نمایشی و مهدی حاجیان، مدیر امور جشنواره‌های اداره کل هنرهای نمایشی از همراهان کرمی در این سفر بودند که روز پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت انجام شد.