بعدی
like

تولید مستند «هانری کُربَن» ایران‌شناس فرانسوی

‏. ‏(‏۳۰-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

مستند «مستشرق» با کارگردانی مسعود طاهری که به زندگی و افکار هانری کُربَن فیلسوف، ایران‌شناس و استاد سابق مطالعات اسلامی دانشگاه پاریس می‌پردازد، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.

به گزارش آرت کافه، مسعود طاهری که مستند «شرقی» او در سال ۹۷ به نمایش درآمد و به واسطه‌ برخورداری از سوژه‌ای خاص مورد توجه مخاطبان قرار گرفت، هم‌اکنون با تولید مستند «مستشرق» که محصول مشترک چهرداد فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، به زندگی یکی دیگر از فیلسوفان اسلام‌شناس جهان، هانری کُربَن Henry Corbin فرانسوی می‌پردازد.


سینما هانری کربن مستشرق مسعودطاهری  مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی Henry Corbin

طاهری درباره‌ مستند «مستشرق» توضیح داد: رشته پژوهشی من فلسفه بوده است و پیش از این در مستند «شرقی» زندگی، آثار و افکار ایزوتسو را مورد توجه قرار داده بودم. سوال‌هایی که این فیلسوف مطرح می‌کند، بسیار به هانری کربن نزدیک است؛ به همین دلیل تصمیم به ساخت مستندی درباره زندگی و افکار این فیلسوف و اسلام‌شناس شهیر فرانسوی گرفتم.

کارگردان مستند «مستشرق» هدف فیلم را معرفی یک فیلسوف اسلام‌شناس، پدیدارشناس و البته شیفته‌ی استشراق و سنت و معنویت از دل مدرن‌ترین شهر جهان یعنی پاریس به مخاطب معاصر دانست و افزود: دقت روی خواست‌های کربن و واکاوی اهداف او در پیشنهادات فلسفی که برای دنیای روبروی خود ارائه می‌دهد، جزو اهداف اصلی ساخت این فیلم است.

وی در پایان گفت: این مستند در مرحله فیلمبرداری است و هنوز بخش‌هایی از تصویربرداری آن در ایران و فرانسه انجام نشده و تا یک ماه دیگر به مرحله راف‌کات می‌رسد.

هانری کُربَن سال ۱۹۷۸ در سن ۷۵ سالگی در پاریس درگذشت.

عوامل تولید این مستند عبارتند از: تهیه‌کننده و کارگردان: مسعود طاهری، پژوهشگران: مسعود طاهری، محسن امینی، عاطفه بیگدلی، ریحانه علیرضایی، مریم ایمانیان‌مفرد، خرم‌نژاد، مترجم: مریم ایمانیان‌مفرد، مدیر فیلم‌برداری: امیر مهرورزان، موسیقی: محمد حقگو، امور فنی پیش تدوین: مونا طاهری و مدیر تولید: احمد قریشی. محصول: چهرداد فیلم و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.