بعدی
like

«روناک» مقام اول جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» چین را کسب کرد

‏. ‏(‏۲۸-‏اسفند-‏۱۳۹۷)

گروه موسیقی «روناک» با سرپرستی کیوان علی‌محمدی در جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» چین توانست جایزه اول این رویداد هنری را از آن خود کند.

به گزارش آرت کافه،گروه موسیقی «روناک» با سرپرستی و خوانندگی کیوان علی‌محمدی در جدیدترین حضور بین‌المللی خود در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» Silk Road در سالن اپرای بزرگ پکن و همچنین فضای باز شهر «شیان» Xian با قدمت تاریخی بیش از ۳۰۰۰ سال، یکی از چهار پایتخت باستانی و مرکز استان «شاآن‌شی» در کشور چین به اجرای برنامه پرداخت که مورد استقبال علاقه مندان به موسیقی قرار گرفت و از طرف اعضای هیات داوران این رویداد هنری مقام نخست به این گروه موسیقی از کشور ایران تعلق گرفت.


موسیقی  روناک    کیوان علی‌محمدی  جشنواره بین‌المللی موسیقی  جاده ابریشم  Silk Road

کیوان علی‌محمدی سرپرست گروه موسیقی «روناک» در مورد اجرای این گروه در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» گفت: این جشنواره، با حضور ۱۲ گروه موسیقی از کشورهای مختلف جهان از جمله؛ هندوستان، برزیل، اسپانیا، آذربایجان، ترکیه، صربستان، روسیه، گرجستان، ایران و ... در اوایل این ماه، برگزار شد و گروه موسیقی «روناک» از طرف اعضای ۱۱ نفره داوران، به عنوان بهترین گروه فولکلور این جشنواره، انتخاب شد. این جشنواره به مدت سه روز برگزار شد؛ ولی به حدی که از اجرای گروه موسیقی «روناک»، آواهای محلی ایران و لباس‌های اقوام ما و همچنین زبان‌ها و گویش‌های اجرایی ما خوششان آمد، تقریباً نزدیک به یک ماه در شهر «شیان» که شهر جهانگردی بین‌المللی مهم صنعت، علم و تکنولوژی، آموزش و فرهنگ، تجارت و بازرگانی و مالی در کشور چین به شمار می‌رود؛ به اجرای برنامه پرداختیم و استقبال خیلی خوبی از اجراهای ما به‌عمل آمد به طوری‌که هر روز نزدیک به ۵ هزار نفر کنسرت ما را از نزدیک می‌دیدند و به نظرم این اجراها یکی از بهترین برنامه‌هایی بود که در کشور چین اجرا کرده‌ایم.

وی افزود: ما نخستین کنسرت مان را در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» در سالن اپرای بزرگ پکن برگزار کردیم که تعدادی از مسوولان عالی‌رتبه چینی و همچنین سفرای کشورهای مختلف و همچنین علاقمندان به موسیقی حضور داشتند و استقبال به‌حدی بود که اجراهای بعدی‌مان را در فضای باز شهر شیان برگزار کردیم که در هر کنسرت، نزدیک به ۵ هزار نفر از نزدیک شاهد اجرای مان بودند.

این خواننده موسیقی اقوام ایرانی در ادامه گفت: همزمان با برگزاری ششمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم»، سال نوی چینی‌ها هم بود که مراسم ویژه‌ای را به آن اختصاص داده بود؛ و به دلیل کسب مقام نخست این رویداد هنری توسط گروه موسیقی «روناک»، ما برای اجرا در مراسم ویژه سال نوی چینی‌ها انتخاب شدیم و در آن برنامه هم کنسرت‌ برگزار کردیم. و به دلیل استقبال مردم، برای گروه ما بیست روز، کنسرت گذاشتند.

وی توضیح داد: اجرای کنسرت در جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» یکی از بهترین برنامه‌های ما بود؛ چون ما توانستیم با اجرای آهنگ‌های مناطق مختلف ایران و همچنین پخش تصاویری جذاب و توریستی و تاریخی از شهرهای شیراز، گیلان، کیش و ... در حین اجرای کنسرت، به‌خوبی کشورمان را به چینی‌ها و توریست‌هایی از کشورهای مختلف جهان معرفی کنیم و هم اینکه آداب و رسوم، زبان‌های مختلف، نشان دادن لباس‌های اقوام مختلف ایران زمین، که مورد استقبال بسیاز زیاد مردم قرار گرفت. حتی مردم در شبهای بعدی کنسرت به آهنگ‌های ما علاقه پیدا کرده بودند و آن را همزمان با ما زمزه می‌کردند و بخصوص آهنگ «رعنا» را با می‌خواندند.

این نوازنده باسابقه دف افزود: استقبال علاقه مندان موسیقی از اجرای گروه موسیقی «روناک» در کشور چین به‌حدی بود که علی‌رغم خستگی مجبور می‌شدیم شب‌های متعدد، کنسرت برگزار کنیم و تعداد زیادی از چینی‌ها به دلیل علاقه‌ای که به گروه ما داشتند، در روز آخر به بدرقه ما به فرودگاه آمدند و ما را مورد لطف و محبت خود قرار دادند و با چشمان گریان ما را بدرقه کردند.

علی‌محمدی در مورد اجرای گروه موسیقی «روناک» در کشور اتریش گفت: بعد از اجرای موفق در ششمین دوره جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم»؛ توسط آقای آگاهی رایزن فرهنگی سفارت ایران در کشور اتریش، برای برگزاری کنسرت در جشنواره موسیقی ایرانیان در شهر وین انتخاب شدیم و در آنجا نیز به اجرای برنامه پرداختیم که مورد استقبال خوب ایرانی‌های کشور اتریش قرار گرفت.

سرپرست گروه موسیقی «روناک» در مورد قطعات این گروه در کنسرت جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» گفت: آهنگ بلوچی «چمنی تارا»، آهنگ گیلانی «رعنا»، آهنگ‌های لری «تره دور» و «بارو، بارو»، آهنگ کُردی «له کولانی ته‌نگه‌به‌ر»، آهنگ خراسانی «لیلا درو واکن»، آهنگ آذری «نارگیله»، آهنگ جنوبی «روز جمعه»، آهنگ بختیاری «اهای گُل»، آهنگ عربی «میحانه»، آهنگ انگلیسی «بگذار زندگی کنم» و همچنین آهنگ ترکیبی عربی، کُردی و هندی به اسم «کرندی» را اجرا کردیم .

وی در مورد اجراهای گروه موسیقی «روناک» به مناسب عید نوروز عنوان کرد: قرار بود که ۲۸ اسفند ماه جاری تا ۵ فروردین ماه ۱۳۹۸ در شهر پکن در کشور چین و همچنین بعد از آن در کشور قبرس کنسرت داشته باشیم که به دلیل اینکه در عید نوروز ۱۳۹۷ در شهر مسکو در کشور روسیه و در ادامه در اقلیم کردستان عراق، اتریش، پکن و ترکیه کنسرت داشتیم، به همین دلیل، خیلی دوست داشتم که امسال با احترام به هموطنان عزیز، با جرای کنسرتهایمان در خدمتشان باشیم. بنابراین امشب سه‌شنبه ۲۸ اسفند ماه و فردا شب چهار‌شنبه ۲۹ اسفند ماه به مناسبت سال جدید در جزیره کیش کنسرت برگزار می‌کنیم و در مجموع، ۸ شب دیگر در جزیره زیبای کیش یعنی در روزهای ۸ تا ۱۶ فروردین ماه ۱۳۹۸ و ۵ شب نیز در بندر عسلویه در روزهای ۲ تا ۶ فروردین ماه ۱۳۹۸ روی صحنه می‌رویم.

این خواننده در مورد کنسرت‌های خارجی گروه موسیقی «روناک» در سال جدید گفت: در حال حاضر، مشغول برنامه‌ریزی تور کنسرت‌های اروپایی گروه «روناک» هستیم. همچنین از طرف سه شهر کشور چین، شهرداری وین در کشور اتریش دو اجرا و نیز دو اجرا در کشور آلمان، دعوت‌نامه‌هایی به دستمان رسیده است که به امید خدا از خرداد ماه سال آینده کنسرت‌های اروپایی خود را آغاز می‌کنیم.

کیوان علی‌محمدی در پایان این گفت‌وگو افزود: به نظرم سال ۱۳۹۷ سال موفق و پرباری برای گروه موسیقی «روناک» نسبت به چند سال گذشته بود و امیدوارم این اتفاقات خوب، برای ما ادامه داشته باشد و در سال ۱۳۹۸ پرقدرت‌تر از قبل به جلو گام برداریم. و در اینجا این نوید را به هموطنان عزیز می‌دهم که با کارها و آثارمان آنها را خوشحال کنیم. امشب هم آخرین کار گروه «روناک» که یک ویدیو کلیپ یک دقیقه‌ای است و در روزهای گذشته فیلمبرداری شده است؛ به مناسبت عید نوروز، به تمام مردم خوب ایران هدیه خواهد شد و با افتخار در اختیارشان قرار می‌گیرد.

اعضای گروه موسیقی «روناک» در کنسرت جشنواره بین‌المللی موسیقی «جاده ابریشم» چین، عبارت بودند از:کیوان علی‌محمدی ـ سرپرست گروه، تنظیم‌کننده، نوازنده دف و خواننده، کاویان علی‌محمدی ـ نوازنده کمانچه، حانیه علی‌محمدی ـ نوازنده تار، ندا رضاییان ـ نوازنده نی انبان، عود و سازهای کوبه‌ای، مریم مرزبانی ـ نوازنده دف و نقاره، مجتبی شاداب‌فر ـ نوازنده گیتار باس و مهرداد محمودی ـ نوازنده کیبورد.

گروه موسیقی «روناک» سال ۱۳۸۰ با مدیریت کیوان علی‌محمدی فعالیت هنری خود را با هدف «اتحاد اقوام ایرانی» و «صلح و دوستی» آغاز کرد؛ از ابتدا بر روی موسیقی نواحی ایران تمرکز داشت به نحوی که هر کدام از انواع موسیقی نواحی ایران اعم از آهنگ، ساز، گویش و لباس توانستند در آن حضور پررنگی داشته باشند. نخستین آلبوم این گروه با نام «روناک» منتشر شد و در ادامه دو آلبوم «ایران سرزمین من» و «حاجی فیروز» را نیز روانه بازار موسیقی کرد. این گروه، تاکنون کنسرت‌های متعددی را در تالار وحدت تهران، شهرهای کشور و کشورهای مختلف جهان از جمله؛ روسیه، ترکمنستان، کویت، مالزی، فرانسه، امارات، بحرین، آلمان، ایتالیا، ترکیه، اتریش و ... برگزار کرده است.