بعدی
like
این راه که می روید به ترکستان است!

«عصر جدید» یا دوران حجر؟!

‏. ‏(‏۲۰-‏اسفند-‏۱۳۹۷)

«عصرجدید» بیشتر به دوران حجر می ماند و این راهی را که تلویزیون در پیش گرفته به ترکستان ختم شده و می شود!

آرت کافه-سیدرضااورنگ:برنامه ریزی و تولید برنامه های سرگرم کننده از همان سال های تولد تلویزیون آغاز شد و تا امروز ادامه دارد.این گونه برنامه ها،به خصوص مسابقات سرگرم کننده مخاطبان زیادی را پای گیرنده های تلویزیونی می نشانند.در کشور ایران نیز از گذشته تولید برنامه های سرگرم کننده در دستور کار بوده و همچنان هست.یکی از مسابقاتی که با ساختاری ساده در صدا و سیما تولید و پخش شد،مسابقه «نام ها و نشان ها» بود که مخاطبان بسیاری داشت.
مسابقاتی با موضوع استعداد یابی در بسیاری از کشورهای جهان با کیفیت های متفاوت تولید و پخش می شود که طرفداران خاص خود را دارند.بیشتر این برنامه ها به یکدیگر شباهت دارند،اما تفاوت هایی نیز بین آنها دیده می شود که وجه تمایز آنهاست.
گسترش ماهواره در ایران موجب شد بسیاری از مسابقات و برنامه های سرگرم کننده که در خارج تولید و پخش می شد، توسط مدیران تلویزیون،تهیه کنندگان و مردم ایران دیده شود.استقبال ایرانیان از این گونه برنامه ها،مدیران خالی از ابتکار و تهیه کنندگان سوداگر صدا و سیما را به تکاپو انداخت تا با تقلید صرف از این مسابقات پرطرفدار، نمونه هایی ضعیف و تقلیدی را تولید کرده و روی آنتن بفرستند.نیت آنان بیشتر جذب اسپانسر برای گوش بری بود،نه رضایت مخاطبان،اگر تماشگران مد نظر بودند،بی شک کمی ابتکار و خلاقیت نیز در ساخت این گونه برنامه ها دیده می شد که نمی شود.
پس از شرمندگی از ساخت برنامه «دورهمی» که تقلیدی کورکورانه و نعل به نعل از برنامه ای هندی بود،چندی است که عرق شرمندگی مضاعفی با تولید و پخش مسابقه «عصرجدید» بر پیشانی مظلوم تلویزیون ایران و ایرانیان غیور نشسته است،البته این شرمندگی را اهالی دلسوز تلویزیون و مردم میهن پرست حس می کنند،وگر نه برخی از مدیران و تهیه کنندگان صدا و سیما از ساخت این گونه برنامه های تقلیدی،شرم که نمی کنند هیچ،بلکه باعث مباهات شان نیز بوده،هست و خواهد بود.اگر شرمی وجود داشت،هرگز در صدا و سیما ساخت چنین آثار ضعیف،سخیف و شرم آوری در دستور کار قرار نمی گرفت.
مسابقه صددرصد تقلیدی «عصرجدید» چیز جدیدی برای ارائه ندارد،قرار هم نبود و نیست که داشته باشد.دکور تقلیدی و سنگین و رنگین نیز، به هیچ وجه نمی تواند ساختار ضعیف برنامه را پوشش دهد.
خنده های سرمستانه مجری برنامه نیز که مدام تکرار می شود،برای جذاب بودن این مسابقه نیست،به دلیل جیب های قلمبه است!مطمئن باشید اگر این برنامه چنین اسپانسر گردن کلفتی نداشت تا سپرده های مردم را مثل ریگ زیر پای مدیران تلویزیون و تهیه کننده آن بریزد،چنین قهقهه هایی هرگز به چشم نمی آمد و به گوش نمی رسید!
اکثر افراد و گروه هایی که در این مسابقه شرکت کرده اند دارای استعداد درخشانی نیستند که مقابل چشم داوران روی صحنه بیایند.انتخاب آنها به عنوان استعداد،دو دلیل دارد،اول ضعف کسانی است که انتخاب می کنند و دوم کمبود استعداد درخشان در کشور. فقط برخی از افراد و گروه های شرکت کننده از شرایط لازم برخوردار بودند.توقع از مسابقه ای که با بودجه چند میلیاردی تولید می شود،بسیار فراتر از این حرف هاست.
متاسفانه جمع داوران ناهمگون که با قوی ترین چسب های دنیا نیز نمی توان آنان را به هم چسباند،آسیب زیادی به ساختار برنامه زده است.مهم ترین ضعف در داوران این است که به جای ارائه دلیل فنی،نظر شخصی و سلیقه ای را مطرح می کنند،مانند:چشم مرا نگرفت،خوشم نیامد، نتوانستم با آن حال کنم و غیره.برای همین اغلب شرکت کنندگان و تماشاگران نظر داوران را به دلیل نبود کارشناسی مناسب نمی پذیرند.اولین نکته ای که در این برنامه به آن توجه نشده این است که داوران باید شخصیتی جذاب و قابل قبول داشته باشند تا نظرات شان مورد قبول اکثریت قرار بگیرد.
در بسیاری از موارد ،برخورد داوران با شرکت کنندگاه بسیار زننده است که باعث آزار روحی آنان شده و می شود.متاسفانه گویا متخصصان توانایی با این مسابقه همکاری نمی کنند که پیش از آغاز برنامه داوران و شرکت کنندگان را توجیه کنند تا از این اتفاقات ناراحت کننده پیش نیاید.
معلوم نیست مدیران صدا و سیما کی می خواهند از ساخت چنین برنامه های تقلیدی و توهین کننده دست بردارند؟!مهم ترین دلیل ضعف برنامه ها و سریال های تلویزیونی در این ۲۰ سال اخیر،خارج کردن هنرمندان و برنامه سازان کاربلد و دلسوز از چرخه تولید است.
شنیده شده بودجه مسابقه «عصرجدید» حدود ۳۰ میلیارتومان است.اگر چنین باشد فاجعه ای عظیم رخ داده،زیرا تولید این برنامه با چنین ساختاری غیر ممکن است چنین هزینه ای را صرف کرده باشد.
اگر این مبلغ درست باشد،بی شک اکثر آن نصیب تلویزیون و تهیه کننده این مسابقه شده ،نه تولید برنامه.
بانکی که اسپانسر این برنامه شده و میلیاردها تومان خرج آن کرده، با توجه به وجود مردمی در کشور که از گرسنگی شکم آنان به پشت شان چسبیده ،حق الناسی بزرگ را مرتکب شده است.
«عصرجدید» بیشتر به دوران حجر می ماند و این راهی را که تلویزیون در پیش گرفته به ترکستان ختم شده و می شود!