بعدی
like

برگزاری دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی در تهران

‏. ‏(‏۲۵-‏شهریور-‏۱۳۹۸)

مؤسسه­ فرهنگی هنری استاد اکبر رادی با همکاری نهادهای فرهنگی، هنری و اجتماعی، دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی را از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه ۱۳۹۸ (۱۸ تا ۲۱ دسامبر ۲۰۱۹) در تهران برگزار می‌کند. ­

به گزارش آرت کافه، جشنواره تئاتر اکبر رادی با هدف تقویت بنیان نمایشنامه ­نویسی ایران، ژرف­­ نگری و بازشناسی آثار و اندیشه ­‌های‌ استاد اکبر رادی و ارج ‌نهادن و شناختن استعدادهای جدید نمایشنامه­ نویسی‌، نمایشنامه های رادیویی و مقالات پژوهشی رادی ­شناسی در سه بخش رقابتی نمایشنامه ­نویسی، مقالات پژوهشی رادی ­شناسی و رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) و ۲ بخش غیر رقابتی صحنه ای و سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و جهان در هفته پایانی آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.


تئاتر جشنواره تئاتر اکبر رادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرداری تهران خانه هنرمندان ایران

بخش نمایشنامه نویسی دومین دور­ه­ جشنواره ی تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهد شد. در این بخش کلیه­ نمایشنامه نویسان سراسر کشور می ­توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند. بر اساس شرایط و مقررات دبیرخانه در این بخش نمایشنامه نویسان می توانند آثار خود را با موضوع آزاد به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. هم چنین در این بخش آثار نمایشنامه نویسانی پذیرفته می شود که می بایستی حداقل دو نمایشنامه آنان به اجرای عموم در آمده باشد. علاوه بر آن فقط نمایشنامه هایی که تا کنون در مسابقا­ت نمایشنامه نویسی شرکت نکرده باشند و به چاپ نرسیده باشند، پذیرفته می­ شوند شمن این که هر نمایشنامه نویس فقط می ­تواند با ارسال حداکثر ۲ اثر متقاضی شرکت در جشنواره باشد.

بخش مقالات رادی شناسی دومین دوره­ ی جشنواره­ تئاتر اکبر رادی به صورت رقابتی برگزار خواهدشد. کلیه­ پژوهش­گران علاقه ­مند سراسر کشور می­ توانند متقاضی حضور در این بخش جشنواره باشند که پژوهشگران می توانند مقالات خود را با موضوعات و عناوینی همچون توجه به ارزش های نهاد خانواده در آثار اکبر رادی، مفهوم شهر و شهرنشینی و حقوق شهروندی در آثار استاد اکبر رادی، روایت ­شناسی در آثار استاد اکبر رادی، بررسی آثار استاد اکبر رادی از دیدگاه نقد تکوینی، ره ­یافت‌­ها و الگوها در دراماتورژی آثار استاد اکبر رادی، شیوه ­‌های کارگردانی نمایشنامه ‌های استاد اکبر رادی، گرته ­‌برداری­، اقتباس و برداشت آزاد از آثار استاد اکبر رادی و بررسی تطبیقی نمایش­نامه ‏های استاد اکبر رادی با آثار ادبیات نمایشی جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند.

در دومین دوره­ جشنواره­ تئاتر اکبر رادی، برای نخستین بار سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و جهان (با تمرکز به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ، آرتور میلر) با حضور پژوهش­گران تئاتر ایران و جهان به صورت غیر رقابتی برگزارخواهد شد. در این سمینار مقالات منتخب هیأت داوران مقالات رادی شناسی این دوره از جشنواره و مقالات پژوهش­گران مدعو ایران و جهان که درباره­ آثار اکبر رادی و آثار هنریک ایبسن مقاله ای نوشته باشند، ارائه می شود. در بخش سمینار بین المللی نمایشنامه نویسی رئالیستی ایران و جهان، مقالات ارسالی می بایستی صرفاً اختصاص به آثار اکبر رادی، آنتوان چخوف، هنریک ایبسن، آگوست استریندبرگ و آرتور میلر داشته باشد. پذیرش آثار در این بخش بر اساس دعوت از پژوهش­گران تئاتر ایران و جهان و ارسال مقالات آنان به دبیرخانه جشنواره صورت می گیرد. مقالات پژوهش­گران مدعو این بخش و مقالات منتخب هیأت داوران مقالات رادی شناسی در این سمینار، در قالب سخنرانی ارائه خواهدشد و اصل و چکیده­ی مقالات آنان پس از ارائه در سمینار بین المللی در جلد هفتم کتاب رادی­ شناسی منتشر می شود.

بر اساس اعلام دبیرخانه دومین جشنواره تئاتر اکبر رادی، بخش رادیو رادی (نمایش رادیویی آثار اکبر رادی) این جشنواره نیز به صورت رقابتی و برای نخستین بار در ۲ دسته نمایش های رادیویی و رادیو تئاتر برگزار می­‌شود. در این بخش در هر ۲ دسته، حداکثر شش اثر توسط هیأت انتخاب این بخش به دبیرخانه جشنواره معرفی خواهند شد و به جشنواره راه پیدا خواهند کرد.

در هر دو دسته از بخش رقابتی رادیو رادی صرفاً اختصاص به آثار استاد اکبر رادی دارد و در ۲ قالب «فایل های صوتی» و «رادیو تئاتر» برگزار خواهد شد. همچنین آثار بخش «رادیو تئاتر» همزمان با اجرا در زمان برگزاری جشنواره به صورت زنده از شبکه رادیویی نمایش پخش خواهند شد و آثاری که در قالب فایل صوتیِ آماده، پذیرفته می شوند مطابق زمان بندی و ضوابط رادیو نمایش، در روزهای جشنواره یا پس از آن پخش خواهند شد. پذیرش آثار در این بخش رقابتی با توجه به اهداف جشنواره به کیفیت، تنوع و خلاقیت در اجرای نمایش رادیویی بستگی دارد. در این بخش آثار جدیدی که در سال ۱۳۹۸ تولید شده باشند، مورد پذیرش دبیرخانه­ دومین دوره ی جشنواره­ تئاتر اکبر رادی قرار خواهد گرفت. شرایط حضور در بخش مهمان متعاقباً به تناسب شرایط برگزاری اعلام می شود.

این بخش به صورت غیر رقابتی برگزار خواهد شد و دبیر جشنواره برای اجرای نمایش های این بخش، از تعدادی از کارگردانان و نمایشنامه نویسان تئاتر دعوت به عمل می آورد تا بر اساس نمایشنامه های «از پشت شیشه ها»، «پلکان»، «مرگ در پاییز»، «لبخند باشکوه آقای گیل» و «خانمچه و مهتابی» از آثار اکبر رادی نمایشنامه‌­ای را به صورت مونولوگ نوشته و در روزهای برگزاری جشنواره به صحنه بیاورند.

آثار برگزیده ­ هیأت داوران هر یک از بخش ها طی برگزاری آیین ویژه ای با حضور هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و مدیران فرهنگی هنری معرفی خواهند شد. جوایز این جشنواره در بخش های مختلف شامل نشان استاد اکبر رادی، مدال استاد اکبر رادی، دیپلم افتخار و لوح سپاس و تقدیر است. هم­چنین اثر برگزیده­ی هیأت داوران بخش نمایشنامه نویسی و مقالات برگزیده رادی شناسی در جلد هفتم کتاب رادی شناسی توسط یکی از ناشران معتبر منتشر خواهدشد و به چاپ خواهدرسید.

علاقه مندان برای شرکت در این جشنواره می توانند آثار و مدارک خود را به دبیرخانه این جشنواره واقع در فرهنگسرای سرو به نشانی خیابان ولی­عصر، بالاتر از پارک ساعی، کو­ی ساعی دوم، فرهنگسرای سرو، طبقه همکف، دبیرخانه­ دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی ارسال کنند یا برای پرسش های خود با شماره تلفن ۸۸۱۹۶۷۰۸ تماس بگیرند یا به ایمیل جشنواره ارسال کنند.

دومین دوره جشنواره تئاتر اکبر رادی با همکاری ادارکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری نهادهایی چون شهرداری تهران، شورای اسلامی شهر تهران، خانه تئاتر، خانه هنرمندان ایران، منطقه فرهنگی هنری شش و فرهنگسرای سرو، مرکز هنرهای نمایشی رادیو (رادیو نمایش) از ۲۷ تا ۳۰ آذرماه ۱۳۹۸ در تهران برگزار می شود.