بعدی
like

راهیابی مستند «اِکسُدوس» بهمن کیارستمی به جشنواره «هات‌داکس»

‏. ‏(‏۶-‏فروردین-‏۱۳۹۸)

فیلم مستند بلند «اِکسُدوس» ساخته بهمن کیارستمی در اولین حضور بین‌المللی خود به بخش مسابقه جشنواره معتبر «هات‌داکس» کانادا راه یافت.

به گزارش آرت کافه، بیست و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «هات‌داکس» از ۵ تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در شهر تورنتوی کانادا برگزار می‌شود و مستند «اِکسُدوس» با کارگردانی و تهیه‌کنندگی بهمن کیارستمی در بخش رسمی این رویداد بزرگ سینمای مستند جهان روی پرده خواهد رفت.این فیلم همزمان برای کسب جایزه تماشاگران این جشنواره رقابت می‌کند.


سینما  مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی  سینماحقیقت   اِکسُدوس   هات‌داکس  اسکار  بهمن کیارستمی

جشنواره هات‌داکس مورد تایید آکادمی اسکار است و برنده‌ بخش مسابقه بین‌الملل مستندهای بلند جشنواره واجد شرکت در اسکار ۲۰۲۰ می‌شود.

پخش بین‌المللی مستند «اِکسُدوس» برعهده‌ مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

جشنواره بین‌الملل فیلم مستند «هات‌داکس» کانادا، مهم ترین و بزرگ‌ترین رویداد فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است. این جشنواره که یکی از مهم ترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است، برای ترویج و تولید فیلم مستند در جهان پایه‌گذاری شده و هر سال بیش از ۲۰۰ فیلم در این رویداد به نمایش گذاشته می‌شود و حدود ۲۰۰۰ مستندساز، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده فیلم مستند از سراسر جهان در جشنواره حضور پیدا می‌کنند.

برای مستند «اِکسُدوس» سه نوبت نمایش در ۶، ۷، ۱۵ اردیبهشت‌ماه برنامه‌ریزی شده است.

این فیلم در اولین نمایش خود در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت»، موفق به کسب جایزه بزرگ بخش مسابقه بین‌الملل این جشنواره شد.

موضوع «اِکسُدوس» درباره‌ مرکز بازگشت مهاجران افغان است که توسط اداره اتباع خارجی وزارت کشور گردانده می‌شود. این مرکز مسوولیت ثبت‌نام و اعزام مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند را برعهده دارد.