بعدی
like
نگاهی به نامزدهای مهم‌ترین رشته‌های جایزه اسکار

رقابت بزرگان برای شکار اسکار

‏. ‏(‏۳-‏اسفند-‏۱۳۹۷)

شانس موفقیت «رُما» و «یک ستاره متولد می‌شوند» در اسکار ۲۰۱۹ بیشتر از بقیه فیلم هاست.

به گزارش آرت کافه، درآستانه برگزاری مراسم اسکار ۲۰۱۹ ،فرش قرمزی ۲۵۰ متری پهن شده تا دست‌اندرکاران و ستارگان فیلم برای حضور در این مراسم پا به روی آن بگذراند. در این دوره شانس موفقیت «رُما» و «یک ستاره متولد می‌شوند» زیاد است.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

نامزدهای مهم‌ترین رشته‌های جایزه اسکار و شانس برنده شدن آنها:

بهترین فیلم
در مجموع ۸ فیلم نامزد دریافت اسکار بهترین فیلم شده‌اند. در کنار فیلم‌هایی چون «پلنگ سیاه» و «راپسودی بوهمی»، فیلم «یک ستاره متولد می‌شود» از شانس کمی برای کسب اسکار برخوردار نیست. این فیلم که در آن لیدی گاگا نقش‌‌آفرینی کرده، در ۸ رشته نامزده شده است،اما از دید منتقدان فیلم «رُما» با کارگردانی آلفونسو کوارون بیشترین شانس را برای کسب این جایزه دارد.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین کارگردانی
بیشترین شانس موفقیت برای کسب اسکار بهترین کارگردانی را آلفونسو کوارون دارد که با فیلم «رُما» موفقیت‌های زیادی را جشن گرفته است. اسپایک لی، کارگردان «بلکککلنزمن» و بردلی کوپر، کارگردان «یک ستاره متولد می‌شود» از دیگر نامزدانی هستند که ممکن است، برنده شوند.تجربه نشان داده اثری که برنده اسکار بهترین فیلم می‌شود، در بسیاری از موارد جایزه بهترین کارگردانی نیز نصیبش می‌شود.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین بازیگر نقش اول مرد
گرچه برخی‌ از اهل فن امیدوارند بردلی کوپر اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد، اما رامی مالک با درخشش خود در فیلم «راپسودی بوهمی» تا کنون جوایز مهمی را شکار کرده، از جمله جایزه گلدن گلوب برای بهترین بازیگر نقش اول مرد. ستارگانی که جایزه گلدن گلوب را به دست آوره‌اند، بر حسب تجربه شانس زیادی برای کسب اسکار دارند. از این رو انتظار می‌رود سیر موفقیت‌های رامی مالک ادامه یابد.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین بازیگر نقش اول زن
در بین ستارگانی که برای اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن نامزده شده‌اند، دو هنرپیشه از بیشترین شانس برخوردارند، یکی گلن کلوز که در فیلم «همسر» نقش‌آفرینی کرده و دیگری الیویا کلمن که در «سوگولی» خوش درخشیده است. در مجموع باید گفت فیلم «سوگولی» قوی‌تر از فیلم «همسر» است و این مسئله شاید جایزه اسکار را برای کلمن به ارمغان آورد. ناگفته نماند که گلن کلوز تا کنون ۶ بار نامزد اسکار بوده است.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد
از دید منتقدان سینما ماهرشالا علی هنرپیشه سیاهپوست آمریکایی از بیشترین شانس برای کسب جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برخورد است. او در فیلم «کتاب سبز» نقش یک پیانونواز مشهور سیاهپوست را بازی می‌کند که در دهه ۶۰ میلادی و در فضایی نژادپرستانه برای اجرای مجموعه برنامه‌هایی راهی جنوب آمریکا می‌شود.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین بازیگر نقش مکمل زن
به باور منتقدان از بین پنج ستاره‌ای که نامزد دریافت اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شده‌اند، دو هنرپیشه بخت زیادی دارند، یکی اِما استون است که نقش ندیمه‌ را در فیلم «سوگلی» ایفا کرده و دیگری رجینا کینگ که در فیلم «اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند» نمایشی جذاب از خود نشان داده است. این اثر اقتباسی است ادبی از رمانی به همین نام به قلم جیمز بالدوین.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین ترانه
ترانه «کم‌عمق» (Shallow) از فیلم «یک ستاره متولد می‌شود» که آن را بردلی کوپر و لیدی گاگا اجرا کرده‌اند، شانس زیادی برای کسب جایزه اسکار بهترین ترانه دارد. این ترانه در پائیز گذشته به طور مرتب از شبکه‌های رادیویی پخش می‌شد و جایزه گلدن گلوب بهترین ترانه را نیز از آن خود کرد. ویدیوی این ترانه در کانال یوتیوب مرز ۳۱۳ میلیون کلیک را پشت سر گذاشته است.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین فیلم انیمیشن
منتقدان و کارشناسان بر این باورند که در این دوره از مراسم اسکار جایزه بهترین فیلم انیمیشن نصیب کمپانی دیسنی / پیکسار نخواهد شد. گفته می‌شود، فیلم انیمیشن «مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی» که شرکت کلمبیا پیکچرز آن را تهیه کرده، شانس زیادی برای کسب جایزه دارد. این اثر در مراسم گلدن گلوب گوی سبقت را از رقیبان ربوده و جایزه بهترین فیلم انیمیشن را به دست آورده بود.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان
بر سر کسب جایزه اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان رقابتی تنگاتنگ میان «جنگ سرد» و «رُما» وجود دارد که هر دوی آنها تا کنون موفق بوده‌اند. البته اگر «رُما» جایزه اسکار بهترین فیلم را به دست آورد، بعید به نظر می‌رسد آکادمی اسکار جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را هم به این اثر اهدا کند. «جنگ سرد» در پایان سال ۲۰۱۸ جایزه فیلم اروپا را کسب کرد و از این رو شانس موفقیت در مراسم اسکار را هم دارد.


سینما رُما   یک ستاره متولد می‌شوند  اسکار ۲۰۱۹

منبع:دویچه وله