بعدی
like
با الهام از اپرای توران‌دخت پوچینی وهفت پیکر نظامی

موسیقی-نمایش «توران‌دخت» در برج آزادی تهران اجرا می شود

‏. ‏(‏۳۰-‏بهمن-‏۱۳۹۷)

موسیقی- نمایش «توران‌دخت» با همکاری ایران و هلند در دو اجرا روی صحنه می‌رود.

به گزارش آرت کافه،این موسیقی- نمایش با کارگردانی میراندا لاکرولد و آهنگسازی آفتاب درویشی در برج آزادی تهران، اجرا خواهد شد.


تئاتر  توران‌دخت    ایران   هلند میراندا لاکرولد شیلر  برشت  مولانا   نظامی گنجوی

میراندا لاکرولد، کارگردان هلندی، از چهره‌های تاثیرگذار این کشور در تلفیق فرهنگ‌های مختلف شرقی و فرهنگ غرب از طریق کارهای هنری خود است. او بنیانگذار کمپانی اپرای جهانی World Opera Lab در آمستردام است. این کمپانی تاکنون اجراهای بینافرهنگی مختلفی را در کشورهای گوناگون روی صحنه برده و نقش پررنگی در معرفی فرهنگ‌های گوناگون به جامعه‌ هلند داشته است.

آفتاب درویشی نیز آهنگساز ایرانی‌ است که تحصیلات خود را در زمینه موسیقی و آهنگسازی در هلند تکمیل کرده. خلق بافت‌های متنوع سازی و آوازی، به کارگیری فرهنگ‌های موسیقیایی مختلف و تلفیق آنها با یکدیگر از جمله دغدغه‌هایی‌ است که او در آثار خود دنبال می‌کند.

ایران و هلند در این همکاری بین‌الملی، قصد دارند در فضای موسیقیایی ایران امروز، فرم نوپای موسیقی- نمایش را در قالبی نو در ایران زنده کنند و در ادامه دو اجرای تهران، این موسیقی- نمایش را در هلند روی صحنه ببرند.

توراندخت، داستانی کهن و اصالتا هندی-ایرانی است که در شرق و غرب شهرت دارد و در آثار بزرگانی چون شیلر، برشت، مولانا و نظامی گنجوی نمود داشته است. این داستان، در موسیقی-نمایش «توران‌دخت» در قالب موسیقی، نمایش و تصویر (ویدئو) روایت خواهد شد.

موسیقی این اثر توسط ارکستر نیلپر و با رهبری نوید گوهی اجرا می‌شود. خواننده‌ این موسیقی- نمایش آرش روزبهانی، خواننده‌ ایرانی‌الاصل و دانش‌آموخته کنسرواتوارهای متعدد در کشور هلند است.

این اجرا به دو زبان فارسی و ایتالیایی روی صحنه می‌رود. بخش‌های فارسی آن برگرفته از «هفت‌پیکر» نظامی و بخش‌هایی ایتالیایی آن بر اساس متن «توران‌دخت» پوچینی نوشته شده است.

موسیقی-نمایش «توران‌دخت» یکشنبه، ۵ اسفند ماه و در دو سانس ۱۹ و ۲۱:۳۰ روی صحنه برج آزادی تهران خواهد رفت. امکان خرید بلیت‌های این موسیقی-نمایش به صورت اینترنتی فراهم است.

لیست کامل عوامل اجرایی این موسیقی-نمایش عبارتند از:کارگردان: میراندا لاکرولد،دراماتورژی: دکتراصغرسید گهراب،آهنگساز: آفتاب درویشی،اجراگران: آرش روزبهانی- سایه سدیفی- سارا اکبری- نیلوفر ندایی- طاهره هزاوه،

ارکستر نیلپر با رهبری: نوید گوهری،ویولن: بابک کوهستانی- آنیتا واحدی- فرمهر بیگلو- پویا دهلاری،ویولن آلتو: نیکی یغمایی- مهسا رحمتی،ویلنسل: یاسمن کوزه‌گر- گلسانا شناسایی،کلارینت: یلدا احسانی،پیانو: لیلا فروغی،

کمانچه: بهزاد حسن‌زاده،سازهای کوبه‌ای: مهرداد علیزاده،طراح ویدئو آرت: سیاوش نقشبندی،طراح لباس: نسرین خرمی،دستیار کارگردان و برنامه ریز: مانا جهانگرد،مدیر تولید: هومن معمارپناهی،روابط عمومی و تبلیغات: ثمین مهاجرانی،جانشین تولید: امیرحسین فکری و گرافیک: میثم خاوری.