بعدی
like

دعوت یونسکو از علی اصغر رحیمی آهنگساز ایرانی برای برگزاری تور کنسرت های رومانی

‏. ‏(‏۱۹-‏آبان-‏۱۳۹۸)

علی اصغر رحیمی چهره فعال موسیقی عرفانی ایران برای پنجمین بار به رومانی دعوت شد تا تور کنسرت هایی را در شهرهای مختلف آن کشور به اجرا درآورد.

استقبال موزیسین های رومانیایی از موسیقی و صدای این آهنگساز و خواننده ایرانی طی سال های اخیر کنسرت های مشترک متعددی را در آن کشور در پی داشته است.


موسیقی علی اصغر رحیمی   موسیقی عرفانی  ایران   رومانی  کنسرت  بخارست  پروفسور جورج لورگا

آلبوم Ancestral dialects (گویش های اجدادی) که یکی از اجراهای مشترک وی با چهره های موسیقی رومانی را روایت می کند سال ۲۰۱۸ در اروپا منتشر شد و به عنوان اثر موسیقی برگزیده در لیست بهترین آثار مشترک هنری و فرهنگی سال رومانی قرار گرفت.

باز اجرایی محتوای این آلبوم یکی از کنسرت های تور اخیر رحیمی را رقم زد.

این بار رحیمی به دعوت و طراحی دفتر مرکزی یونسکو در بخارست روی صحنه رفت و اجراهایش بازتاب خبری گسترده داشت.

وی چندی پیش به عنوان چهره برتر هنری فرهنگی سال ۲۰۱۸ در رومانی لوح مخصوص یونسکو را از همین مرکز دریافت کرده بود.

از جمله کنسرت های تور اخیر وی می توان به کنسرت در شهر باکو اشاره کرد که به مناسبت انتشار چندین اثر ادبی فارسی ترجمه شده به زبان رومانیایی توسط پروفسور جورج لورگا این رویداد برگزار شد.

علی اصغر رحیمی پیش از این ارکسترهای متنوعی را طراحی و سرپرستی کرده است و به همراه آنها کنسرت های متعددی را در داخل و خارج از کشور روی صحنه برده است، اما در سال های اخیر غالبا تنها رفتن روی استیج و اجرای فردی را ترجیح داده که گویی این را شیوه موفق تر و پر استقبال تری دریافته است.

پروفسور جورج لورگا مترجم متون ادبی فارسی در این باره گفت : نکته حائز اهمیت در اجراهای فردی رحیمی برای غیر فارسی زبانان این است که درآمیختن نغمات تنبور با لحن و شیوه آواز خوانی رحیمی مخاطب او را از لزوم دانستن زبان آوازی اش بی نیاز می کند.

وی افزود: دعوت من از رحیمی در رویداد اخیر از این روی بود که آواز و موسیقی وی همرنگ اصالتهای فرهنگ و ادبیات کهن ایران است و آنچه را که من از هویت و اصالت ایرانی به قلم آورده ام، رحیمی به صدا می آورد.
@nasrodinmolla