بعدی
like
عضو هیات انتخاب جشنواره پویانمایی تهران عنوان کرد:

جای خالی مدارس انیمیشن در ایران

‏. ‏(‏۴-‏اسفند-‏۱۳۹۷)

عضو هیات انتخاب یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران معتقد است علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در هنر و صنعت انیمیشن نتوانسته‌اند با سیر تحولات این حوزه همراه شوند.

به گزارش آرت کافه، رضا منتظری‌مقدم از اعضای هیات انتخاب یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران درباره کیفیت آثاری که به دبیرخانه رسیده بود و انتخاب از بین آنها گفت: در میان آثار هنرمندان داخلی ارتقای کیفی و تنوع تکنیکی کاملا به چشم می‌آمد که ظرفیت‌های بالای هنرمندان برای تولید انیمیشن با استانداردهای جهانی را به تصویر می‌کشد.

وی افزود: علاوه بر این به نظر می‌رسد در گذر زمان، ضرورت، اهمیت و جایگاه انیمیشن در میان جامعه فرهنگی هنری ما تا حد زیادی تثبیت شده است، اما مراکز آموزشی، نهادهای فرهنگی و بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در این هنر- صنعت همگام با رشد این گونه هنری و همتراز با جایگاه واقعی انیمیشن در سپهر فرهنگی هنری کشور حرکت نکرده‌اند.همچنین آنچه در مقام مقایسه در آثار داخلی و خارجی بیشتر به چشم می‌خورد ضعف ایده از یک سو و ضعف سرمایه‌گذاری از سوی دیگر است.

مشاور مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درباره راه‌کارهای از بین بردن چالش‌های مطرح شده، ‌عنوان کرد: توجه به مضامین بومی و استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی داخلی برای بیان هنرمندانه دغدغه‌ها، باعث غنی شدن آثار ما خواهد شد ،ولی به نظر می‌رسد در این حوزه هنوز نتوانسته‌ایم به جایگاه مطلوب برسیم. در این میان هزینه‌های بالای تولید و فقدان نگاه منظومه‌ای به هنر-صنعت انیمیشن گاهی باعث می‌شود که سرمایه‌گذاری در این بخش با مشکلاتی همراه شود که اصلاح رویکردها و حمایت از بخش خصوصی علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری حتما می‌تواند به رشد و پویایی این هنر-صنعت کمک کند.

وی در تحلیل انیمیشن‌های خارجی این دوره از جشنواره عنوان کرد: آثار خارجی رسیده به جشنواره پویانمایی تهران در بخش‌های مختلف ویژگی‌های متفاوتی داشتند، ولی به صورت کلی آثار از کیفیت مناسب و سطح استاندارد بالا برخوردار بودند، اما در بخش دانشجویی آثار رسیده تنوع و جذابیت بیشتری داشتند. مرور آثار بخش دانشجویی خارجی به خوبی میزان بالای سرمایه‌گذاری و حجم چشم‌گیر فعالیت مدرسه‌های انیمیشن در دنیا را نشان می‌دهد.

عضو هیات انتخاب یازدهمین جشنواره پویانمایی تهران در پایان آموزش را گام مهمی در کیفیت‌بخشی آثار این حوزه دانست و گفت: با مرور آثار دانشجویان خارجی شاهد آن هستیم که علاوه بر تولید آثار کوتاه با تکنیک‌های مختلف و متنوع، زمینه خلاقانه ای برای ایده پردازی و ذوق آزمایی محتوایی فراهم آمده که چنین امری حاصل رویکردی است که در آن توجه به آموزش و رویکرد آکادمیک در این هنر-صنعت اهمیت مضاعفی دارد.

یازدهمین جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران از ۱۲ تا ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ در مرکز آفرینش‌های فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان واقع در خیابان حجاب با نمایش آثار منتخب داخلی و خارجی در چند بخش میزبان هنرمندان و علاقه‌مندان خواهد بود.