بعدی
like

علی بوذری داور مسابقه تصویرگری براتیسلاوا شد

‏. ‏(‏۶-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

علی بوذری هنرمند ایرانی به عنوان یکی از داوران بین‌المللی مسابقه تصویرگری براتیسلاوا معرفی شد.

به گزارش آرت کافه، اسامی هیات داوران بین‌المللی مسابقه تصویرگری براتیسلاوا که یکی از معتبرترین مسابقه‌های تصویرگری در جهان است از سوی برگزارکنندگان این رقابت اعلام شد.


فرهنگی یونسکو  UNESCO  کمیته کتاب برای نوجوانان  (IBBY) علی بوذری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مسابقه تصویرگری براتیسلاوا

در حالی نام این هنرمند ایرانی برای دومین دوره پیاپی در میان ۹ داور بین‌المللی این مسابقه به چشم می‌خورد، که طی ۱۰ سال گذشته (به غیر از دوره پیش) هیچ داور ایرانی در این مسابقه حضور نداشته است.

در حاشیه این رویداد هنری، کارگاه آموزشی تصویرگران شرکت‌کننده از سوی کشورهای مختلف برگزار می‌شود که محمدحسین ماتک تصویرگر ایرانی نیز برای حضور در این کارگاه انتخاب شده است.

برگزاری این کارگاه به عهده Miro Regitko تصویرگر برجسته اسلواکی است. از شرکت کنندگان در این کارگاه نیز خواسته شده است موضوع‌های «عشق در یک افسانه»، «عشق یک موجود افسانه‌ای»، »افسانه‌های قدیمی یا داستان‌های عاشقانه که ریشه در کشورشان دارد»، «عشق به غذا» و «عشق شما به یک محصول هنری» را برای ارائه مورد توجه قرار دهند و قرار است یکی از این موضوع‌ها‌ از سوی شرکت کنندگان انتخاب و ۳-۴ فریم تصویرگری در سایز A۳ تهیه و در پایان کارگاه برای علاقه‌مندان به نمایش گذاشته شود.

در این نمایشگاه فعالان و محققان حوزه تصویرگری کتاب کودک به ارائه مقاله می‌پردازند که حسین شیخ‌رضایی از ایران نیز برای ارائه‌ مقاله‌ای با موضوع «مکتب تصویرگری اورجینال در جهان دیجیتال» معرفی شده است.

نمایشگاه بین‌المللی تصویرگری براتیسلاوا هر دو سال یک بار در جمهوری اسلواکی، آثار تصویرگران کتابهای ویژه کودکان را به نمایش می‌‌گذارد. این نمایشگاه همگام با اهداف یونسکو UNESCO، کمیته کتاب برای نوجوانان (IBBY)، کمیسیون‌های ملی و نیز سازمان‌های مرتبط با هنرهای زیبا، امکان رویارویی تصویرگران را فراهم کرده و شرایط را مناسب برای ارزیابی آثار و در نتیجه توسعه و پیشرفت این هنر می‌کند.

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نماینده کمیته کتاب برای نسل جوان(IBBY) در ایران است که مسوول هماهنگی‌های حضور ایران در این مسابقه را بر عهده دارد و از نمایندگان حاضر در این مسابقه حمایت می‌کند.