بعدی
like
با تالیف محمدرضا رئیسی

کتاب«چهل قطعه برای کاخن» منتشر شد

‏. ‏(‏۷-‏مهر-‏۱۳۹۸)

کتاب آموزشی«چهل قطعه برای کاخن» از مبتدی تا پیشرفته ، همراه با مجموعه شنیداری با تالیف محمدرضا رئیسی منتشر شد.

به گزارش آرت کافه،محمدرضا رئیسی که تا کنون کتاب‌های «شیوۀ نوازندگی کاخن جلد ۱ و ۲» را منتشر کرده در خصوص جدیدترین کتاب خود با عنوان «چهل قطعه برای کاخن» گفت: هدف از انتشار این کتاب، ارتقا دادنِ سطح نوازندگیِ نوازندگان کاخن و وسعت بخشیدن به دایرۀ تواناییِ آنان است. بدین منظور در این کتاب، قطعاتی با ریتم‌های گوناگون و تکنیک‌های متفاوت آورده شده تا نوازندگان در عین حال که قطعه‌ای می‌نوازند و الگوهای مختلف ریتمیک را تمرین می‌کنند، به تکنیک نوازندگی خود نیز بیافزایند. منظور از این تکنیک‌ها، تکنیک‌هایی است که در کتاب‌های شیوۀ نوازندگی کاخن جلد ۱ و ۲ که پیشتر به چاپ رسیده بود بدان‌ها اشاره شده بود ولی به دلیل حجیم‌بودن و وسیع‌بودن مطالب مجالی نیافته بودند تا در خلال ریتم‌ها مورد استفاده قرار گیرند.


موسیقی چهل قطعه برای کاخن  محمدرضا رئیسی رومبا نیوارلیان آلگریا مارتیو ثاپاتئادو سالسا راک شافل بولریا سگریا

وی ادامه داد: این کتاب از بخش‌هایی چون پیشگفتار، راهنمای علائم و اختصارات، قطعات و مشخصات مراجع تشکیل شده که بخش قطعات، خود شاملِ دستگاه‌های رومبا، نیوارلیان، آلگریا، مارتیو، ثاپاتئادو، سالسا، راک، شافل، بولریا، سگریا و غیره است که در خلال آنها از تکنیک‌هایی مانند ریز دوبل، ریز طبلایی، ضربه‌زدن با ناخن، گلیساندو و ضربه‌زدن روی بدنه ساز استفاده شده است.

مولف کتاب «چهل قطعه برای کاخن»در خصوص ضرورت انتشار چنین اثری بیان داشت:با توجه به این نکته که بنده بیش از ۱۶ سال است که در زمینۀ آموزش موسیقی مشغول هستم و سال‌هاست کاخن و دیگر سازهای کوبه‌ای را تدریس می‌کنم، بر مبنای مشاهدۀ نقاط ضعف و قوت هنرجویان و دیگر نوازندگان کاخن، انتشار چنین کتابی را لازم دیدم. این کتاب به نوعی پُرکننده و کامل‌کنندۀ خلل و فرج‌هایی است که هنرجویان در نوازندگی خود با آن روبرو هستند.همچنین این کتاب نخستین کتاب در زمینۀ آموزش کاخن در ایران است که به صورت قطعه نوشته شده است و تا کنون کتابی در قالب قطعه در زمینه کاخن منتشر نشده است.

وی همچنین با اشاره به کمبود منابع موجود ساز کاخن گفت: با یک بررسی ساده می توان به کمبود منابع پی ببریم به عنوان مثال از اولین کتاب‌های آموزش دف در ایران حدودا ۲۶-۷ سال می‌گذرد و طی این سال‌ها در این زمینه‌ کتاب‌هایی تولید شده است و هم‌چنان هم کتاب‌های جدید منتشر می‌شود. اما از چاپ اولین کتاب کاخن در ایران حدودا ۵ سال می‌گذرد و از آنجایی که کاخن طی چند سال اخیر، سازی بسیار پرکاربرد و پر طرفداری شده است، قطعا چاپ و نشر منابع بیشتر در این زمینه نیاز است.

رئیسی در خاتمه خاطر نشان کرد: یکی از نکات مثبت این کتاب، مفید بودنش برای هر سطحی است. چه برای هنرجویانی که تازه نواختن کاخن را آغاز کرده اند که بعد از ۴ الی ۵ جلسه می‌توانند اولین قطعۀ این کتاب را بنوازند و چه برای کسانی که سال‌ها است مشغول نواختن هستند و چه‌بسا اکنون کاخن را آموزش می‌دهند. قطعات این کتاب تقریبا از ساده به دشوار تدوین و آماده‌سازی شده که همۀ نوازندگان بر حسب تواناییشون بتوانند از آن بهره‌مند شوند و با به خاطر سپردن برخی از جملات و عبارات آن بتوانند در تک‌نوازی یا بداهه‌نوازی خود از آن استفاده کنند.

کتاب «چهل قطعه برای کاخن» با طراحی جلد فرید حامدی و صفحه آرایی اردوان رضای سلطان آبادی توسط انتشارات نای و نی منتشر شده و علاقمندان می توانند آن را از کتاب فروشی ها و یا به صورت اینترنتی از سایت www.nayoney.com خریداری کنند.
@nasrodinmolla