بعدی
like
ژان کلکو کریر در موزه سینما :

سینما با سریال آغاز شده است

‏. ‏(‏۱۹-‏آبان-‏۱۳۹۸)

کارگاه آموزشی بیان و زبان در سینما با حضور ژان کلود کریر در سالن سینماتوگراف موزه سینما برگزار شد.

به گزارش آرت کافه، ژان کلود کریر با اشاره به وضعیت امروز سینما در جهان گفت: امروز همه از گسترش سریال سازی صحبت می کنند و می گویند آیا قرار است سریال جای سینما را بگیرد یا خیر؟ اما نباید فراموش کنیم که سینما ابتدا با سریال آغاز شده است و اولین آثاری که در سالن های سینما به نمایش درآمدند فیلم های قسمتی و دنباله دار بودند.


سینما  ژان کلود کریر   سینماتوگراف  موزه سینما ایتالیا بونوئل تدوین

وی با اشاره به اینکه تاریخ سینما و تصویرسازی حتی به ماقبل تاریخ برمی گردد ادامه داد: آنچه باعث شد تا سینما بوجود آید جستجو و پیگیری تصاویر و ایجاد حس حرکت بود. از غارهای ماقبل تاریخ نقاشی و تصویرگری وجود داشت اما در قرن ۱۸ نقاشان به این فکر افتادند که با پشت هم قراردادن تصاویر و تقطیع آنها حس حرکت را ایجاد کنند و در قرن ۱۹ این مساله به عنوان هنر شناخته شد و این اتفاق خواستگاه و منشا سینما شد.

این فیلمساز فرانسوی همچنین گفت: در اوایل دهه ۲۰ این مساله مطرح شد که سینما باید از لحاظ حرکتی و تکنیک وجهه هنری هم داشته باشد. در این زمان دیگر کاملا ثابت شده بود که میزان حرکت تصویر درست در سینما ۲۴ فریم در ثانیه است و ۲۴ تصویر در ثانیه سرعت مقرر برای حرکت سینما شد و بعدها سینماگران با کم و زیاد کردن این تعداد فریم به حرکت تصویر شتاب دادند و یا آنرا کند کردند.

کریر با اشاره به اینکه اغلب تماشاگران نمی دانند که کاهش و یا افزایش تصویر در ثانیه یک جور تقلب است، گفت: اگر فیلمسازی بخواهد مثلا در یک صحنه مشت زنی تصویر را کاهش و یا افزایش بدهد یعنی تند و کند، یک فریم را کم می کند یا زیاد می کند اما تماشاگر آنرا متوجه نمی شود و از زمانی که شیوه های دیجیتال اختراع شد این مساله رایج تر شده است.

وی درباره آینده سینما نیز گفت: آینده سینما واقعیتی است که از آن اطلاعی نداریم. امروز شبکه های توزیع جدیدی بوجود آمده است که شما می توانید آخرین فیلم های روز را بر روی تلویزیون های بزرگ خود در منزل تماشا کنید مانند کاری که netflix می کند . پس این سوال پیش می آید که چرا وقتی من هرشب می توانم فیلم های روز دنیا را در تلویزیون ببینم باید به سینما بروم.

این فیلمساز فرانسوی بیان داشت: امروز در جهان شاهدیم که در ۵ سال گذشته ۵ هزار سالن سینما در چین ایجاد شده است، اما از آن طرف در ایتالیا هرسال تعدادی از سالن های سینما تخریب و یا فروخته می شوند از همین رو بسیار خوشحال کننده است که کشورهایی همچون ایران، فرانسه و آمریکا سالن های سینمایی خوبی دارند که همچنان فعال هستند.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون بیش از ۱۰۰ کارگاه فیلمسازی در جهان و ایران برگزار کرده است، گفت: برای من در کارگاه ها این مهم است که شرکت کنندگان از یک نقطه شروع جذابیت دراماتیک را آغاز کنند و این جذابیت باید همراه با یک مانع باشد هرچقدر این میل قوی باشد و مانع ما بزرگتر قطعا جنبه دراماتیک قوی تر است.

کریر واقعیت را بر تخیل ارجح دانست و افزود: باید به واقعیت پیرامون خود توجه کنیم زیرا اگر فقط به سمت تخیل برویم گمراه می شویم، اما تخیل یک عضله مهم در مغز است و ما باید دائم آن را پرورش دهیم و وظیفه ماست که آنرا رها نکنیم.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون رابطه دیالوگ و تصویر گفت: هیچ قانونی وجود ندارد که یک فیلم باید کم یا پردیالوگ باشد، بلکه ارتباط مستقیمی با داستان و شخصیت های فیلم دارد و دیالوگ باید همیشه در خدمت فیلم باشد نه اینکه فیلم اسیر دیالوگ شده باشد.

کریر با اشاره به دوستی خود با لوئیس بونوئل و بازگویی خاطراتی از همکاری اش با او گفت: ما ۲۰ سال با هم کار کردیم و بارها برای نوشتن یک فیلمنامه چند ماه خودمان را قرنطینه می کردیم و حق داشتیم ایده های همدیگر را رد کنیم. ما در زمان ایده پردازی و نگارش فیلمنامه به مخاطب فکر می کردیم و حتی در خیال خود مخاطبانی داشتیم که با آنها مشورت می کردیم.

وی ادامه داد: بونوئل ۳۱ سال از من بزرگ تر بود و امروز دختر من به بازماندگان و نوادگان او تدریس می کند. توصیه من این است که در هر حرفه ای با هر فیلمسازی در هر سطحی همکاری کردید درکار به هیچ عنوان تعارف نداشته باشید و کوتاه نیایید. رابطه من با او این گونه نبود که چون او لوئیس بونوئل بود و شناخته شده، پس من باید هرچه او می گوید انجام دهم و تایید کنم.

کریر با یادی از عباس کیارستمی افزود: هر فیلمی از هر فیلمسازی که می بینیم اگر به آن فیلم توجه نکنیم آن فیلمساز شکست خورده است و هیچ تفاوتی در این امر بین فیلمسازان نیست.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون اهمیت تدوین توضیح داد: در همه قراردادهای من همیشه این نکته وجود داشته که من باید بر سر تدوین حاضر باشم، زیرا معتقدم تدوین بد می تواند یک فیلم را کاملا نابود کند. گاهی در هنگام تدوین دیالوگ ها را نیز تغییر دادم.

این فیلمنامه نویس در پاسخ به این سوال که امروز جشنواره های مختلف فقط به فیلم هایی با موضوع خاص توجه دارند و آیا ما به عنوان فیلمساز باید در زمان ساخت یک فیلم این امر را مدنظر قرار دهیم یا خیر؟ گفت: وقتی ما یک فیلم می سازیم مهم باید این باشد که آن اثر بهترین کیفیت را داشته باشد و اصلا نباید به جشنواره ها فکر کنیم، زیرا گاهی امروز مسائلی اصل است که شاید دو دهه بعد هیچ اهمیتی نداشته باشد همانطور که در دهه های گذشته مسائل بسیاری مهم بود که شاید امروز کمتر توجه می شود.

وی در پایان با تشکر از برگزارکنندگان این کارگاه به ویژه مدیرموزه سینما گفت: خیلی علاقه مند بودم که در این کارگاه به شیوه عملی نیز مسائلی را توضیح دهم، اما به دلیل تعداد زیاد حاضران این کار عملی نیست و اگر تعداد افراد حاضر ۲۵ نفر بود می توانستیم درباره سینما به صورت عملی نیز صحبت و تبادل نظر کنیم.

نهال تجدد همسر ژان کلود کریر نیز با تشکر از برگزارکنندگان و استقبال خوبی که از این کارگاه شده است، گفت: کریر به سینما ، هنر و فرهنگ ایران علاقه زیادی دارد.

کارگاه بیان و زبان در سینما با استقبال خوب سینماگران، منتقدان، علاقه مندان جدی سینما و دانشجویان هنر برگزار شد ،به شکلی که تعدادی از علاقه مندان در مدت برگزاری این کارگاه دو ساعته به صورت ایستاده آن را پیگیری کردند.
@nasrodinmolla