بعدی
like

راهیابی مستند «دلبند» به بخش ویترین جهان جشنواره «هات‌داکس»

‏. ‏(‏۱۷-‏فروردین-‏۱۳۹۸)

فیلم مستند «دلبند» با کارگردانی یاسر طالبی و تهیه‌کنندگی الهه نوبخت در نهمین حضور بین‌المللی خود، به بخش رقابتی «ویترین جهان» جشنواره «هات‌داکس» کانادا راه یافت.

به گزارش آرت کافه، بیست و ششمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند «هات‌داکس» از ۵ تا ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در شهر تورنتو کانادا برگزار می‌شود و مستند بلند «دلبند» ساخته یاسر طالبی در بخش مسابقه «ویترین جهان» این جشنواره معتبر روی پرده می‌رود.


سینما  مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی دلبند  کن  برلین  تورنتو  کارلووی‌واری

جشنواره «هات‌داکس» کانادا، مهم ترین و بزرگ‌ترین رویداد فیلم مستند و بازار فیلم در آمریکای شمالی است. این جشنواره یکی از مهم ترین مکان‌ها برای مشاهده و بحث پیرامون مستندهای برجسته سال است که برای ترویج و تولید فیلم مستند در جهان پایه‌گذاری شده و هر سال بیش از ۲۰۰ فیلم در این رویداد به نمایش گذاشته می‌شود و حدود ۲۰۰۰ مستندساز، تهیه‌کننده، خریدار و توزیع‌کننده فیلم مستند از سراسر جهان در جشنواره حضور پیدا می‌کنند.

«دلبند» از معدود مستندهای ایرانی است که حضور در جشنواره‌های معتبر «ایدفا»، «برلین» و «هات‌داکس» را تجربه می‌کند.

این فیلم هم‌اینک در بخش مسابقه سی و هشتمین جشنواره بین‌المللی «استانبول» ترکیه هم حضور دارد که از شانزدهم فروردین‌ماه در کشور ترکیه گشایش یافت و تا بیست و ششم فروردین‌ماه ادامه خواهد داشت.

در این جشنواره، مستند «دلبند» با آثار سینمایی که برگزیده‌ جشنواره‌های کن، برلین، تورنتو، کارلووی‌واری و از کشورهای فرانسه، بلژیک، سوئد، آرژانتین، برزیل، ایتالیا، آمریکا، روسیه، لیتوانی هستند، به رقابت می‌پردازد. در بخش اصلی جشنواره استانبول، دو مستند بلند و ده فیلم سینمایی حضور دارند.

«دلبند» قصه‌ دلدادگی و ارتباط یک زن کهنسال مازنی است که به تنهایی با گله‌ گاوهایش در ارتفاعات جنوب شرقی البرز روزگار می‌گذراند.

این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و شرکت تصویر گستر الهه پارسی (الی ایمیج) با مدیریت الهه نوبخت است که پخش بین‌المللی این فیلم را نیز برعهده دارد.