بعدی
like

آغاز دوسالانه دامون‌فر با نمایش ۱۱۰ اثر از ۵۷

‏. ‏(‏۵-‏اسفند-‏۱۳۹۷)

نمایشگاه هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر در پردیس ملت برپاست.

به گزارش آرت کافه،هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر با نمایش ۱۱۰ اثر از ۵۷ هنرمند و فروش ۱۵ اثر در روز افتتاحیه، در گالری پردیس ملت برپاست. این دوسالانه که ویژه جوانان زیر ۲۵ سال برگزار می‌شود در این دوره شاهد استقبال هنرمندان جوان بود و ۱۴۲۴ نقاش برای حضور در هفتمین دوسالانه نقاشی دامون‌فر اعلام آمادگی کردند.


هنرهای تجسمی دوسالانه دامون‌فر  آیدین آغداشلو   فرح اصولی  بیتا فیاضی  هومن مرتضوی  ایمان افسریان   هرمز همتیان کویلو  فابرکاستل  وینزور و نیوتن کانسون

در گالری پردیس ملت آثار متنوعی به نمایش درآمده است که می‌تواند نمایانگر گرایش‌های هنرمندان جوان در زمینه نقاشی باشد. عماد نوروزی دو تابلو را به نمایش گذاشته است که رنگ‌های تند و فرم‌های آزاد آن، انسان را در فضایی غیرطبیعی و در ارتباط با انسان‌ها و حیوانات نمایش می‌دهد. الهام سلطان‌محمدی در اثری واقع‌گرایانه، نمای داخلی ساختمان و راه پله‌های آن را با نورهایی که داخل ساختمان تابیده، به تصویر کشیده است. سپهر ایمان‌پور به نقاشی از طبیعت پرداخته اما مناظر از دیدگاه او به فرم‌های هندسی و آنالیز شده تبدیل شده است.

طراحی و استفاده از متریال‌هایی مانند مداد یا راپید هم در این میان جایگاه ویژه‌ای دارد. نازنین قرنجیک در اثر خود فضای داخلی یک خانه را نمایش داده است که محیط شلوغ و آشفته آن، نشان‌دهنده گذر زمان و بروز رخدادهای گوناگون است. یاسمن خوشه‌چرخ در تابلوهای مدادی خود موجودی با بدن انسان و سر قورباغه را به تصویر کشیده است که در محیط زندگی شهری مانند ایستگاه مترو دیده می‌شود. اما فریبرز غلام‌نژاد یک تخم‌مرغ و یک تکه سنگ را در کنار هم نمایش داده است و خطری محتمل را گوشرد می‌کند.

سیف‌الله پویاراد مدیر دامون‌فر درباره هفتمین دوره این دوسالانه گفت: در شرایطی هستیم که بعضی بخش‌های جامعه دچار بحران اقتصادی هستند و زمانی که مشکلی در جامعه وجود دارد گریبان همه را می‌گیرد، به همین دلیل فکر می‌کردم امسال تعداد شرکت کننده کمتری داشته باشیم، ولی خوشبختانه نسبت به سال‌های گذشته رشد خیلی خوبی وجود داشت و بیش از ۳۰۰۰ اثر را دریافت کردیم. گزینش آثار بسیار باوسواس انجام گرفت و سختگیری بیشتری نسبت به دوره‌های قبلی وجود داشت.

وی افزود: بسیار خوشحالم که علی‌رغم جریانات سخت اقتصادی که برای ما وجود دارد توانستیم این دوسالانه را برگزار کنیم. آثار بسیار خوبی در نمایشگاه وجود دارد و امیدوارم تلاش‌هایی که در این دوسالانه صورت می‌گیرد به نتیجه خوبی برسد و بتوانیم جوانان توانمندی را در عرصه هنرهای تجسمی ایران معرفی کنیم.

فرح اصولی داور این رویداد نیز گفت: من احساسی قوی و عاطفی به این دوسالانه پیدا کرده‌ام و چیزی که مرا نسبت به این رویداد امیدوار می‌کند این است که وقتی به عقب برمی‌گردیم می‌بینیم هنرمندان بسیار جوانی که در سال های گذشته اثرشان به این بی‌ینال راه یافته و یا برنده شدند، امروزه به هنرمندانی موفق و حرفه‌ای تبدیل شده‌اند. این دوسالانه موقعیتی است که کار هنرمندان جوان دیده شده و داوری شود. ارزش تمام بی‌نال‌های دنیا در تداوم شان است و امیدوارم این رویداد بتواند سال ها ادامه پیدا کند. با توجه به اینکه دامون‌فر یک رویداد مستقل و غیر دولتی است، در انتخاب و همه مراحل کار نیز مستقل عمل می‌کند و به همین دلیل از نظر من یک بی‌ینال مهم است.

کار انتخاب آثار این مسابقه هنری زیر نظر آیدین آغداشلو به عنوان رییس و با حضور پنج داور فرح اصولی، بیتا فیاضی، هومن مرتضوی، ایمان افسریان و هرمز همتیان انجام می‌شود. نفر نخست هفتمین دوسالانه نقاشی دامون فر، مسافر آلمان شده و مهمان آکادمى هنرى فابرکاستل خواهد بود. به نفرات برگزیده بعدى هم جوایز ارزنده‌اى اهدا مى‌شود.

این دوسالانه با همت گالرى دامون‌فر و همراهی موسسه تصویرشهر و با همکارى کویلو، فابرکاستل، وینزور و نیوتن،کانسون و پ ب او تا ۱۷ اسفند در گالرى پردیس ملت برپاست و آیین اختتامیه و اعلام نفرات برتر دهم اسفند ماه برگزار می‌شود.