بعدی
like

رونمایی از آلبوم «نشو»

‏. ‏(‏۲۱-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

مراسم رونمایی از آلبوم «نشو» با حضور چند چهره هنری و با استقبال علاقه‌مندان به موسیقی در شهر کتاب اکباتان برگزار شد.

به گزارش آرت کافه ، مراسم رونمایی از آلبوم «نشو» اثری از رامین وطن‌نیا، صدابردار استودیو و آهنگساز و کارشناسی ارشد موسیقی در شهر کتاب اکباتان برگزار شد.


موسیقی آلبوم  نشو   رامین وطن‌نیا    شهر کتاب اکباتان محمدرضا درویشی   صادق چراغی   فاطمه هاشمی

در این مراسم محمدرضا درویشی ، صادق چراغی و فاطمه هاشمی مهمانان ویژه بودند و جمعی از علاقه‌مندان به موسیقی هم حضور داشتند.

صادق چراغی در این مراسم گفت: به رامین وطن نیا برای طی کردن دشواری‌ها و رسیدن به انتشار این آلبوم تبریک می‌گویم. ما در دوران مرگ مولف به سر می‌بریم. امیدوارم این اولین و آخرین اثرِ رامین وطن‌نیا نباشد. وارد شدن به جَرگه مولفان دشوار و ماندن در این عرصه دشوارتر است.

وی افزود: یکی از هموطنان ما که از ایران مهاجرت کرده، در یکی از روستاهای گینه نو گرفتار می‌شود و مدت‌های زیادی را در قرنطینه‌ای دشوار سپری می‌کند. این مهاجر حالات و احساساتش را با پیامک برای یکی از دوستانش می‌فرستد. دوست او این متن‌ها را ویرایش و به فستیوالی ادبی در استرالیا می‌فرستد. این متن‌ها گران‌ترین جایزه ادبی استرالیا یعنی جایزه‌ای ۱۰۰ هزار دلاری را برنده می‌شود.

چراغی در پایان تاکید کرد: موسیقی این آلبوم بی کلام است و تولید چنین اثری بسیار دشوار است. من خودم تا کنون جرات نکرده‌ام اثر بی کلامی منتشر کنم. همه ما اینجا گرد آمده ایم تا تولد یک اثر هنری را جشن بگیریم.
در ادامه کلیپی برای حاضران پخش شد که در آن رامین وطن‌نیا به بیان زوایایی از زندگی شخصی و هنری خود پرداخته بود.

پس از تقدیر از استاد محمدرضا درویشی رامین وطن‌نیا گفت: بیشتر قطعه‌های این آلبوم ارکستراسیونی براساس کوارتت دارند. سازهایی مانند چهار درخت در کنار هم قرار می‌گیرند که البته سازبندی‌ها در قطعه‌های مختلف عوض می‌شود. این آلبوم هفت قطعه دارد که دو قطعه آخر را یک ماه و نیم قبل از انتشار ساخته‌ام.

وی در ادامه به توضیح‌هایی درباره هر کدام از قطعه‌های آلبوم «نشو» پرداخت و افزود: «لالایی» را در سوگ پدربزرگم ساختم. در این اثر صدای ارکستری زهی با تکنوازی کلارینت را می‌شنوید که کلارینت در بستر ارکستر زهی لالایی را فریاد می زند.

وطن نیا گفت: «بلوچی» قطعه‌ای است که موسیقی‌اش سه قسمت دارد. بخش نخست آن ریتمیک است و رقص‌های بلوچی را روایت می‌کند. در ادامه فضایی تعلیق مانند را می‌شنویم و در‌ادامه وارد موسیقی ‌با حرکت می‌شویم. دلیل این فضای تعلیق این بود که الانِ بلوچستان و دشت‌های خاصش بیشتر ‌فضایی تخت و بدون حرکت و تعلیق ‌مانند را برایم ‌تداعی‌ می‌کند و نمی‌دانم‌ چقدر درست است یا نه، اما دوست داشتم‌ تجربه‌اش‌ کنم.

وی افزود: «صیرورت تا ۲۷.۷»، صیرورت به معنی از بودن تا شدن است. زمانی که این قطعه را ساختم دقیقا بیست و هفت سال و هفت دهم سال از عمرم گذشته بود و قطعه با فضایی‌گنگ و تعلیق مانندی شروع می‌شود، چرا که پیش از تولد رو نمی‌دوانم چگونه بوده، پس ‌با صدای قلب و صداهای گنگ‌درون رحم شروع می‌شود و سپس ‌تولدم و دوران کودکی و در ادامه موسیقی الکترونیکی‌ می‌شنوییم که سفر به تهران را روایت می‌کند.

علاقه‌مندان می‌توانند از امروز آلبوم «نشو» را در بازار موسیقی تهیه کنند.