بعدی
like
سیدعباس مجابی:

محمد بیک زاده مجرم نیست،راستگوست

‏. ‏(‏۱۷-‏تیر-‏۱۳۹۸)

یک فعال فرهنگی گفت: کسانی که من را محکوم به حمایت ازمحمد بیک زاده می کنند، اصلا نمی دانند آقای بیک زاده کیست؟ ببینید دارید درباره کی و چی می گویید. او کسی است که در سینما عالم خودش را دارد.

به گزارش آرت کافه،سیدعباس مجابی از فعالان در زمینه سینما و تلویزیون با بیان این مطلب توضیح داد: به یک متخصص باید با دید تخصصی نگاه کرد، نه اینکه به دلیل گفتن حقیقت به او انگ مزدور بودن بزنیم. ایشان فقط در مورد انتخاب فلان بازیگر، واقعیت را گفته اند. صرف عنوان نام دوتن از بازیگران دوره قبل از کسی مزدور نمی سازد.


سینما سیدعباس مجابی محمد بیک زاده فردین فائقه آتشین

مجابی با اشاره به شیطنت های یک خبرنگار در عنوان نام دو بازیگر و چهره پیش از انقلاب برای حضور در سریال «امام علی» توسط محمد بیک زاده گفت: بیایید آدم هایی باشیم که عینک خودمان را به دیگران ندهیم که از دید ما دنیا را ببینند. اگر او یک زمان کسی را مناسب ایفای یک نقش(فائقه آتشین و فردین) در یک سریال را داشته، مجرم نیست و اگر راستگویی کرده است، قابل احترام است، نه لایق اتهام و تهمت و توهین و تحقیر.

وی با تاکید براینکه بعداز پیروزی انقلاب افراد بی حجاب بسیاری به خواسته خود محجبه شدند، افزود: بسیاری از زن های، نه بدحجاب که بی حجاب، محجبه شدند، اما امروز برخی از زن های محجبه ما به دلایل مختلفی از جمله دافعه های موجود در جامعه بی حجاب شدند، چون مدام در حال ایجاد دافعه هستیم و نه جاذبه!

رییس اجلاس جهانی همسرایی همچنین عنوان کرد: امام راحل در مورد انقلاب فرمودند که باید انقلاب مان را به جهان صادر کنیم. هر رهبری در جهان فقط هدف را اعلام می کند و این وظیفه آحاد ملت است که آن هدف را عملی کنند. برای عملی کردن این فرمایش امام چه کاری باید کرد؟ اولویت با کار فرهنگی است، حالا اولویت در کار فرهنگی با کدام بخش است؟ آن بخشی که از همه تاثیرگذار تر است. قطعاً تولیدات سمعی، بصری مثل فیلم، سریال، تئاتر و... است.

وی افزود: صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران برای حفظ و جذب مخاطب باید تولیدات باکیفیتی داشته باشد، ولی متاسفانه با وجود اینکه ۴۰ سال از انقلاب می گذرد، همچنان آثار با کیفیت نازل و کم ارزش جهانی را با قیمت های گزاف می خرد و مقدار قابل توجهی ارز از دست می رود، آن هم با توجه به وضعیت تحریم ها و ... در حالی که باید صدا و سیما خودش تولید با کیفیت و ارزشمند داشته باشد. برای تولید یک اثر نمایشی به سناریو نیاز داریم. برای تولید سناریو هم به قصه نیاز است. ما امروز برای تولیدات فرهنگی به تمامی مولفه های لازم دسترسی داریم، اما تنها چیزی که نداریم دقیقا همین سناریوست. ما باید نیروهای متخصص و متعهد تربیت کنیم تا بتوانند اینها را تولید کنند.

مجابی گفت: من برای مبارزه با دروغگویی و نشر صداقت و درستی در سینما فراخونی خواهم داد و طی آن از بسیاری از علاقه مندان به کار فرهنگی در حوزه سینما اعم از نویسنده، بازیگر، کارگردان، تهیه کننده و حتی گریمور و ... دعوت به همکاری خواهم کرد تا بتوانم ذره ای در این زمینه مثبت واقع شوم. امیدوارم بتوانم به این هدف مثبت نائل شوم.

وی تصریح کرد: تیم مجرب ما با مدیریت آقای بیک زاده و هدایت فرمانده های دفاع مقدس برای رفع این نیاز، پنج سال به دورترین نقاط کشور سفر کرده اند تا خاطرات، داستان ها، قصه ها و حرف های مردم کوچه و بازار را جمع آوری کنیم. در یکی از سفرهای مان خبر رسید که یکی از رادیو های ضد انقلاب گفته که ما را بزنند، کمین کنند و به ما حمله کنند. کسی هم حق مصاحبه با گروه ما را ندارد. من به محض شنیدن این خبر گفتم خدا را شکر، راه را درست آمده ایم.تمام خطرات را به جان خریدیم تا بتوانیم امروز با افتخار بگوییم بعد از ۵سال امسال موعد به ثمر رسیدن نتیجه این تحقیقات و تولیدات نهایی است.

مجابی در خصوص روند کاری خود و تیمش افزود: از سرداران سپاهی، ارتشی، جهاد، پیشمرگ های مسلمان کرد و مردم عادی در سرتاسر ایران مصاحبه جمع و آنها را پیاده وتبدیل به متن کردیم، سپس فراخوان دادیم تا فیلمنامه نویسان با استعداد و جوان را جذب کنیم تا بتوانند این متن ها را استفاده کنند و سناریوهایی با کیفیت بنویسند، تا رسیدیم به امروز که با افتخار می گویم به مقصد رسیده ایم و توانسته ایم سناریوهایی باکیفیت تولید کنیم.

این تهیه کننده حوزه تصویر و سینما ادامه داد: مقام معظم رهبری فرموده اند: اگر چنانچه شما امروز به جمع آوری و افزودن بر سرمایه جنگ رو نیاورید، دشمن میدان را از شما خواهد گرفت؛ این یک خطر است. چرا باید از شرکت های خارجی آثار با کیفیت بسیار پایین را بخریم. در حالی که ما در ایران همه اینها را داریم، سناریوهایی تولید کرده ایم که همگی بر پایه واقعیت هستند و تک تکشان برگ زرینی از تاریخ این مرز و بوم اند.

وی خاطرنشان کرد: تمام این تلاش ها را آقای محمد بیک زاده کرده است. روز اول طرح را من مطرح کردم و ایشان پذیرفتند و با وجود تمام مشکلات تا آخر کمک کردند. مثلا سریال «امام علی» کار ایشان بوده است. او مذهبی ترین سریال ایرانی را ساخته است، ولی من نمی گویم او فردی مذهبی است، به صرف ساختن این سریال! ما ۸۰میلیون سلیقه مختلف داریم. قرار نیست که همه را شبیه هم ببینیم.
حتی ایشان روز اول گفتند من تهیه کننده ای هستم که علمی کار می کنم، کارگردان، نویسنده، فیلمبردار و ... را خودم انتخاب می کنم. پذیرفتم!
با تمام فیلمنامه نویسان دو نفری مصاحبه کردیم و ایشان با لحاظ قرار دادن نظرات بنده آنها را انتخاب کردند. انصافاً باید بگویم همه آنها در برابر اطلاعات و تخصص آقای بیک زاده کم آوردند. حالا یک خبرنگار زرنگ پیدا شده و برای تولید خبر جنجالی از اتفاقاتی که ۲۰ سال قبل افتاده است سئوالاتی پرسیده تا حاشیه ایجاد شود، حالا این خبرهارا از کجا گرفته خدا میداند!

مجابی گفت: من مقام معظم رهبری را رهبر ایران و تمام مسلمانان جهان می دانم و مطمئنم آقای بیک زاده هم دقیقا همین موارد را قبول دارند. آقا را قبول دارند، نظام را قبول دارند، ولایت را قبول دارند و در این کشور مانده اند تا کار فرهنگی کنند، آیا اینها کافی نیست؟ حالا باید چنین افرادی را بزنیم تا مجبور شوند از ایران بروند؟ چقدر هزینه شده است افرادی را که از ایران رفته اند بازگردانیم؟
برخی می گویند آقای بیک زاده شرایط رفتنش را فراهم می کند، به والله اگر می خواست تا به حال رفته بود، ولی مانده و پنج سال در دورافتاده ترین نقاط ایران در حال جمع آوری قصه و داستان بوده است. اینکه خبرنگاری در مورد اتفاقات ۲۰ سال قبل و در مورد انتخاب بازیگر سئوال می پرسد قابل احترام است، ولی این یک نوع نبش قبر کردن است که با برنامه ریزی صورت می گیرد.

وی در پایان گفت: ۴۰ سال است فقط دافعه داریم، بر فرض که من اشتباهی کرده ام آیا باید تا آخر عمر شرف و اعتبارم برود؟ من از ملت ایران خواهش می کنم یک بار هم که شده دروغگویی را تکفیر کنیم و اگر کسی سعی در گفتن حقیقت داشت از زندگی ساقطش نکنیم.