بعدی
like
با آهنگسازی هوشیار خیام

دومین آلبوم کوارتت شهرزاد با نام «سوی دیگر» منتشر می‌شود

‏. ‏(‏۱۷-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

دومین آلبوم مستقل کوارتت شهرزاد با نام «سوی دیگر» با آهنگسازی هوشیار خیام و تهیه‌کنندگی موسسه‌ فرهنگی – هنری بارانا منتشر می‌شود. مراسم رونماییِ این اثر نیز جمعه بیستم اردیبهشت‌ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار خواهد شد.

به گزارش آرت کافه،در این مراسم هوشیار خیام درباره‌ قطعاتِ این اثر توضیحاتی ارایه می‌دهد. علاوه بر آن، اعضای کوارتت شهرزاد، تینا جامه‌گرمی و یگانه حسینی‌‌نیا ویولن، لعیا اعتمادی ویولا و نگار نوراد ویولنسل قطعاتی از «سوی دیگر» را خواهند نواخت. در نسخه‌ ضبط شده‌ اثر، نیلوفر سهی نوازندگی ویولا را بر عهده داشته است.


موسیقی کوارتت شهرزاد    سوی دیگر    هوشیار خیام  موسسه‌ فرهنگی – هنری بارانا

طرح جلد «سوی دیگر» یک نقاشی از مجموعه‌ «سومیه» اثر پری‌یوش گنجی است. هوشیار خیام درباره‌ این اثر نوشته است: «این آلبوم در ستایش زنانگی است. کیفیتی مجرد و ناب در سوی دیگرِ مفهومِ مجرد «مردانگی». اعتقاد دارم کیفیت زنانگی جنسیت نمی‌شناسد، آشنای تمام زندگان است. آشنای تمامِ انسان‌ها چه زن و چه مرد. از دیدگاه موسیقی «سوی دیگر» آونگی است بین شرق و غرب. آونگی بین موسیقی مسبوق سازهای زهی و جهانی صوتی از هارمونیک‌ها و آرتیکولاسیون‌هایی یادآور موسیقی الکترونیک. آواهای کولی، ایقاعات و مترهای دوار موسیقی شرق، ربع پرده‌ها و میکروتُن‌ها، تاثیرات موسیقی‌های بالکان و آسیای دور و میانه، پهنه‌ گسترده‌ موسیقی خاورمیانه و تاثیرات دیگر، تکنیک‌ها و گویش‌های متفاوت زهی و تمپوی نهایت کند و نهایت تند، این قطعه را به یکی از کوارتت‌‌های دشوار زهی بدل کرده است.»

سال گذشته کوارتت شهرزاد در کنسرت خود در تالار رودکی بخش‌هایی از این اثر را اجرا کرد. این کوارتت پیش از این آلبوم «شهرزاد» را با آثاری از «شهرداد روحانی» منتشر کرده بود.

حضور در این مراسم که ساعت ۱۶ بیستم اردیبهشت ماه در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود،‌ برای عموم آزاد است.