بعدی
like
با حضور معاون امور هنری و بیش از ۳۰۰ هنرمند نقاش

رویداد «شهروند نقاش» برگزار شد

‏. ‏(‏۷-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

رویداد «شهروند نقاش» روز گذشته با حضور بیش از ۳۰۰ هنرمند نقاش و مخاطبان بی شمار در پل طبیعت برگزار شد.

به گزارش آرت کافه، رویداد سالانه «شهروند نقاش» با همت انجمن هنرمندان نقاش ایران و با حمایت مرکز هنرهای تجسمی و همچنین سازمان نوسازی عباس آباد در حالی در پل طبیعت برگزار شد که معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی از این رویداد بازدید کردند.


هنرهای تجسمی  شهروند نقاش  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی   مرکز هنرهای تجسمی

روز گذشته پل طبیعت شاهد رویدادی متفاوت و اثر گذار بود و به هر طرف نگاه می کردی می شد بومی و سه پایه ای را دید که هنرمندی نامدار یا جوانی جویای نام پشت آن نشسته و به نقاشی از چهره داوطلبانی که برای مدل شدن پیش قدم شده بودند، مشغول هستند. در گوشه و کنار هنرمندان جوانی که روی کاغذ یا بوم های کوچک نقاشی می کردند نیز خودنمایی می کرد. رفت و آمد رهگذران و توجه آنها به این امر و همچنین توجه توریست هایی که برای بازدید از پل طبیعت آمده بودند، لحظه ای این فضا را آرام نمی گذاشت. این رویداد روز گذشته از ساعت ۱۰ صبح در پل طبیعت کار خود را آغاز کرد و تا غروب روز گذشته ادامه داشت.

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که حوالی ساعت ۱۵ برای بازدید آمده بود در حاشیه این بازدید گفت: باورمن این است که به دلیل اینکه هنرهای تجسمی در خلوت آفریده می شوند و هنرمندان در تنهایی خودشان سوژه ها را می پرورانند باعث می شود فرصت تعامل و گفتکو با بطن جامعه را کم شود و زمانی مخاطب با هنر رویاروی می شود که از مرحله آفرینش گذشته است.

وی ادامه داد: بنابر این اگر رویدادهایی تعریف شود که مخاطب عام به پهنه گسترده و فرایند شکل گرفتن اثر هنری وارد شود، در او انگیزه و شناخت زیادی رخ می دهد و تعامل گسترده ای میانشان ایجاد می شود. نمونه کوچک آن را امروز در پل طبیعت و در این رویداد شاهد هستیم. اینکه برگزاری چنین رویدادی مورد اقبال هنرمندان قرار گرفته و همچنین توانسته اینچنین علاقه مندان را جذب کند، نشان می دهد تکرار این رویداد در بستر زمان می تواند به تعامل و پیوند مردم و هنرهای تجسمی بینجامد.

معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه درباره عایدی این رویداد برای هنرمندان و مردم بیان کرد: عایدی فرهنگ، عایدی هایش نقدی نیست که بتوان محصول آن را زود برداشت کرد. نقل است از امیرکبیر که فردی از او مشورتی خواست که سرمایه ام را در چه راهی خرج کنم که سود کنم و وی گفت اگر سود یک ساله می خواهی گندم بکار، اگر سود ۱۰ ساله می خواهی درخت بکار و اگر سود صدساله می خواهی آدم تربیت کن. من برای سنجش انتصاب این سخن به امیرکبیر تحقیق نکردم اما از چنین بزرگی بر می آید که چنین سخن حکیمانه ای بگوید.

وی ادامه داد: در واقع ثمره چنین حرکت هایی با گذشت زمان قابل دیدن و چیدن است. من دور نمی بینم زمانی را که نقاش بزرگی بگوید اولین جرقه های علاقمند شدنش به نقاشی از حضور در همین رویداد و مشاهده آن در هنگام کودکی اش شکل گرفته باشد. امروز اینجا نقاشان بزرگی در حال فعالیت هستند و این انگیزه بزرگی برای مشاهده کنندگان خصوصا کودکان و نوجوانان است.

حسینی در پاسخ به این پرسش که برای حمایت از چنین فعالیت هایی که توسط انجمن ها ارائه شود، تضمینی برای حمایت می دهید، بیان کرد: این تضمین دوطرفه است. در واقع هنرمندان نیز باید این تضمین را بدهند که همیشه از این پیشنهادهای خوب داشته باشند. اگر ما قرار است پیشرفت کنیم و کشور را سربلند کنیم اولین شرط این است که من به ما تبدیل شویم. در واقع نگوییم من نقاش هستم تو بخش دولتی یا برعکس بلکه بگوییم همه ما مردم در کنار هم هستیم.
همچنین هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در حاشیه بازدید از این رویداد گفت: یکی از سیاست های جدی ما در مدریت هنرهای تجسمی تقویت انجمن های هنری و کمک به آنهاست و سعی کردیم بخشی از برنامه ها که جنبه عمومی تر دارند را حمایت کنیم.

وی ادامه داد: در حوزه های سینما، تئاتر، موسیقی امروزه ارتباط مخاطب با این هنرها برقرار شده و شاهد تعامل دوسویه هنرمندان آن عرصه ها و مردم هستیم. جامعه تجسمی بیشتر در آتلیه ها و گالری ها مشغول به کار بوده اند و یک دیواری در این میان ایجاد شده است. ما تلاشمان این است که هنرهای تجسمی را به دل مردم در شهرها و روستاها ببریم و یک دیلوگ میان هنرمندان این عرصه و مردم ایجاد شود و این رویداد نیز در همین راستا شکل گرفته و امروز شاهد اثر گذاری اش در جامعه هستیم.

مطفری گفت: ذائقه مردم از همین رویدادها تغییر می کند و استقبالی که امروز از طرف مردم و هنرمندان در این فضا شاهد بودیم می تواند نوید بخش خوبی برای حرکت های بعدی باشد.

امیر راد رییس انجمن هنرمندان نقاش ایران نیز درباره این رویداد بیان کرد: برنامه ریزی ما این بود که بتوانیم یک رویداد ملی را تعریف کنیم و یک دعوت فراگیر از تمام هنرمندان نقاش فارغ از اینکه عضو انجمن هستند یا نه داشتیم. از آن سو برای حضور در این رویداد از عموم مردم دعوت کردیم. هدفمان این بود که ارتباط بین هنرمند و رسانه نقاشی و مخاطب ایجاد شود و برای همین پل طبیعت را انتخاب کردیم که یک وجه نمادین باشد برای این ارتباط.

وی ادامه داد: تخمین ما این بود که ۲۰۰ هنرمند در این رویداد حاضر شوند اما از ساعت های اولیه صبح شاهد بودیم که در عرض نیم ساعت ۳۵۰ هنرمند ثبت نام کردند. بازخورد میان مخاطب و هنرمندان نیز جالب بود.
این هنرمند ادامه داد: در حوزه رسانه های جدید شکل خلق اثر هنری اینگونه است که هنر همراه با مخاطب شکل می گیرد حال مخاطب یا به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در خلق فضا و خلق اثر هنری دخیل است. حالا ما یک رسانه کلاسیک مانند نقاشی را در این فضا قرار دادیم و مخاطب عام امروز در شکل دادن این فضا دخیل هستند و این برای مردم و هنرمندان بسیار جذاب است.

رییس انجمن هنرمندان نقاش در پاسخ به پرسش که این حرکت ها از سوی هنرمندان نقاش ادامه پیدا می کند یا نه نیز گفت: یکی از رسالت های انجمن های هنری این است که آن رسانه را نمایندگی کنند و معرفی عام تری از آن هنر نزد مخاطب داشته باشند.

وی ادامه داد: هنر نقاشی به عنوان یک رسانه اثر گذار این روزها مهجور است و همچنان یک نگاه مدرنیستی به این حوزه وجود دارد که گویی در دسترس عام نیست و حتی برخی مخاطبان بارها از من سوال کرده اند برای بازدید از گالری باید بلیت تهیه کنند. در واقع این رویداد نشان می دهد هنر نقاشی دست نیافتنی نیست. من مطمئن هستم بسیاری از نقاشان فردا کودکانی هستند که امروز اینجا حضور داشتند و تصمیم گرفتند بروند و نقاش شوند.

راد در ادامه از حضور هنرمندان در رامسر و برگزاری این رویداد در این شهر در هفته آتی خبر داد و گفت: ما از ابتدا به یک طرح فراگیر فکر می کردیم و می خواستیم سطح گسترده تری داشته باشد و انتظارم داریم آنجا هم اتفاق خوبی رخ بدهد. ضمن اینکه امیدواریم روز ملی نقاشی نیز به تقویم اضافه شود.

رویداد «شهروند نقاش» روز گذشته در میان شور و شوق مخاطب و هنرمندان در پل طبیعت تهران برگزار شد و قرار است هفته آینده در رامسر این رویداد دنبال شود.