بعدی
like
بهمن عبدی:

نگاه موضوعی در جشنواره های کارتون و کاریکاتور داوری را ساده تر کرده است

‏. ‏(‏۲۲-‏تیر-‏۱۳۹۸)

بهمن عبدی پیشکسوت عرصه تجسمی که در دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور مورد تقدیر قرار می گیرد، معتقد است نگاه موضوعی در این جشنواره، داوری را ساده تر کرده و باعث می شود هنرمندان کارهای تکراری را به جشنواره های مختلف ارسال نکنند.

به گزارش آرت کافه،بهمن عبدی با اشاره به نگاه موضوعی این جشنواره گفت: در دنیا به شیوه های مختلف جشنواره های موضوعی را با نگاه خاص دنبال می کنند. برای مثال در ترکیه موضوعات خاص منطقه و این کشور انتخاب می شود یا در کشورهای دیگر ممکن است انتخاب آزادی صورت بگیرد. این بستگی به شیوه نامه و حتی حامیان جشنواره و خواسته های شان دارد.


هنرهای تجسمی بهمن عبدی  جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور  سوره

وی افزود: در ایران نیز این شیوه ها دنبال می شود. اینکه جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور خراسان شمالی موضوع خاصی ندارد، نشان از پویایی آن است.این جشنواره نمی خواهد درجا بزند و پیوسته در حوزه موضوعی جستجو می کند. همچنین به هنرمند این فرصت را می دهد که خود را محک بزند و این باعث رشد کارش می شود. حوزه هنری نیز به طور خاص این فرآیند و هدف را دنبال می کند. البته وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تلاش می کند خود را در این حوزه به روز نگه دارد اما حوزه هنری به دلیل فعالیت های گسترده خود در سطح ایران و جوان گرایی بیشتر به دنبال این هدف است و تاکنون نیز تاثیر گذار عمل کرده است.

عبدی با بیان این که نگاه موضوعی در کارتون کیفیت آثار را ارتقا می دهد، عنوان کرد: نگاه موضوعی در جشنواره های کارتون داوری را ساده تر کرده و باعث می شود هنرمندان کارهای تکراری را به جشنواره های مختلف ارسال نکنند. انتخاب موضوع خاص برای این جشنواره ها اگرچه کمیت آثار را کم، اما به ارتقای کیفی جشنواره کمک می کند. در غیر این صورت یک کارتون ممکن است به جشنواره های مختلف دنیا ارسال شود تا در نهایت یک جایزه را از آن خود کند. اتفاقا این آزاد بودن موضوع مطابق خواسته هنرمندان هست.

وی درباره انتخاب پرتره برای موضوعات کاریکاتور در جشنواره ها توضیح داد: انتخاب پرتره نیز پیش از این در جشنواره های جوان گرگان و اردبیل هم باب بوده است و این رویدادها چهره یک هنرمند عمدتا از رشته های غیر سینمایی و ورزشی را به عنوان سوژه انتخاب می کردند. زیرا چهره های سینمایی و ورزشی آمادگی ذهنی ایجاد می کنند یا برای موضوع کارتون می دانستند که مثلا باید مایه های مذهبی در آثارشان باشد و خود را از پیش با این موضوعات احتمالی هماهنگ می کردند.

عبدی ادامه داد: من خود سعی می کردم هنرمندان حوزه های دیگر را به عنوان موضوع به هنرمندان جوان پیشنهاد بدهم و در زمینه کارتون نیز ما خط شکنی کردیم و در لحظه موضوعات را به آن ها پیشنهاد می دادیم تا ایده های جدید بیشتری به جشنواره راه یابد. در این حالت بیشتر آثار به تکنیک نزدیک می شدند. به طور کلی این رویه حوزه هنری که از سال گذشته اجرا شده و چهره هنرمندان خاصی را به عنوان موضوع کاریکاتور در فراخوان جشنواره اعلام می کند، روند خوبی است.

این هنرمند درباره انتخاب چهره خودش به عنوان موضوع بیان کرد: تاکنون کاریکاتورهای زیادی از من کشیده اند و در تلگرام برایم فرستاده اند، اما چهره من چندان جای اغراق ندارد و من دست هنرمندان را برای این کار باز گذاشته ام! نه تنها محدودیتی نمی گذارم ،بلکه از هر نوع اغراق هم استقبال می کنم.

عبدی درباره مهم ترین معیارهای یک کاریکاتور خوب گفت: باید در ارتباط با موضوع باشد و برداشت مخاطبی که سوژه را نمی شناسد نیز همین ربط باشد. این به تخصص هنرمند برمی گردد که اثر نهایی را سوژه دار کند و مخاطب را به شناخت موضوع کاریکاتورش راهنمایی کند. حتی این که سوژه چگونه فردی است نیز می تواند در این کاریکاتور به نحوی گنجانده شود. خندان یا عبوس بودن و برخی دیگر از خصوصیات اخلاقی نیز می تواند در کاریکاتور نمود یابد. حال ممکن است ساده، با هاشور یا با رنگ باشد و تقلیدی نبودن هم معیار مهم دیگری است که باید رعایت شود.

وی درباره مهم ترین مشکلات فعلی عرصه کارتون و کاریکاتور بیان کرد: به نظرم فارغ از بحث حمایت، هنرمندان این حوزه گویی قدر خود را نمی دانند و انسجام لازم بین آنها وجود ندارد. با گوشه و کنایه ها بعضا همدیگر را می رنجانند اما هنرمند واقعی درگیر این حاشیه ها نمی شود و ما متاسفانه در بسیاری از حوزه ها به این مشکل دچاریم. ضمن اینکه انتظارمان از نهادهاست. در حالیکه بخش مهمی از مشکلات را اهالی این صنف خود می توانند حل کنند. شاید مشکل دوم این باشد که کارتون و کاریکاتور به نوعی با موضوعات هدایت شده پیش می روند و در این شرایط به ویژه کارتون که باید انتقادی باشد، از مسیر اصلی خود دور می شود.

علاقه مندان به شرکت در دهمین جشنواره سراسری کارتون و کاریکاتور جوان ایرانی می توانند آثار خود را تا ۲۰ مرداد ماه امسال در سایت موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر به نشانی www.artfest.ir/ ثبت کنند.