بعدی
like
با شعار «سرطان زمین»

چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» برگزار می‌شود

‏. ‏(‏۲۹-‏شهریور-‏۱۳۹۸)

چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» با شعار «سرطان زمین» ۹ تا ۱۵ مهر ماه امسال در شهر سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود.

به گزارش آرت کافه،چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» Slemani توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» با مدیریت فؤاد جلال، ریاست ملا بختیار مسوول بخش حمایتی این جشنواره و از شخصیت های برجسته سیاسی اقلیم کُردستان عراق، مدیریت هنری دانر عمر فارس، مدیر برنامه‌ریزی لینا رضا و با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان ۵۰ کشور جهان؛ شامل تولیدات سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در دو بخش رقابتی «سینمای جهان» (بین‌الملل) شامل؛ آثار بلند سینمایی و کوتاه؛ مستند، انیمیشن و تجربی و بخش رقابتی «سینمای کُردی» (ملی) شامل؛ آثار بلند سینمایی و کوتاه؛ مستند، انیمیشن و تجربی و همچنین برپایی کارگاه‌های تخصصی سینمایی و نشست تولید مشترک؛ با شعار «سرطان زمین» ۹ تا ۱۵ مهر ماه امسال (۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۹) در ۵ سالن سیتی سینما، سینما سالم، سالن «ئه‌من سوور» و همچنین تالار هنر در شهر سلیمانیه پایتخت فرهنگ و هنر اقلیم کردستان عراق برگزار می‌شود.


سینما جشنواره بین‌المللی فیلم  سلیمانیه  Slemani   مستی فیلم    فؤاد جلال   ملا بختیار   اقلیم کُردستان عراق   دانر عمر فارس   لینا رضا

کسب اعتماد سینماگران داخلی و مجامع بین‌المللی سینمایی
«ملا بختیار» رئیس جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» در نشست خبری چهارمین دوره این جشنواره که در هتل «رامادا»ی شهر سلیمانیه برگزار شد، گفت: خوشبختانه شانه خالی نکردیم و جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه را به چهارمین دوره خود رساندیم؛ امیدوارم با اعلام برگزاری این دوره از جشنواره، به چهار سال پیمان خود عمل کرده باشیم. در نخستین دوره، گفته بودم که تا ششمین دوره همراه دوستان جشنواره خواهم بود، آن زمان، که این جمله را گفتم تعدادی از مردم آن را محال می‌دانستند. با توجه به توانایی کم و تجربه اندک در برگزاری یک جشنواره بین‌المللی سینمایی در این سطح؛ ولی کمپانی سینمایی «مستی فیلم» تاکنون این مهم را به خوبی انجام داده است و به همراه یکدیگر، آن را به چهارمین دوره رسانده‌ایم.
وی همچنین گفت: ولی جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه با توجه به عمر اندک خود؛ خیلی زود، محبوب علاقمندان به سینما شد و اعتماد سینماگران داخلی و مجامع بین‌المللی سینمایی را کسب کرد و باعث ترغیب اعضای برگزاری این جشنواره در دوره‌های آینده شد. در برگزاری چهارمین دوره، تجربه سه دوره را در اختیار داریم؛ از نظر مالی مشکلات کمتری داریم و چندین ماه است که بودجه این دوره را هم تأمین کرده‌ایم و از نظر ارتباط با جشنواره‌های خارجی، سینماگران و حضور آثار شاخص سینمای جهان نیز در سطح قابل قبولی قرار داریم.

چهارمین دوره جشنواره، با سه دوره قبلی متفاوت خواهد بود
رئیس جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه در ادامه سخنانش اظهار داشت: به همین دلیل، منتظر باشید که چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه با سه دوره قبلی متفاوت خواهد بود و اگر انتقاد، نظر و یا پیشنهادی در مورد سه دوره گذشته جشنواره بوده باشد؛ بدون شک ملاحظه شده است.

جشنواره یکی از مراکز ارزیابی و رقابت
وی درباره ضرورت برگزاری جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه گفت: وقتی‌که سینما متولد‌ شد، بدون شک فرهنگ سینما در ابتدا در دنیا وجود نداشته است، یواش یواش سینما خود را ثابت می‌کند و به عنوان هنر هفتم، توانست هنرهای دیگر را هم با خود همراه کند و فضای جدیدی را در دنیا و بخصوص در غرب بوجود آورد. سینما بعد از آنکه توانست فضای اازه‌ای را در دنیای هنر و هژمونی جدیدی را در دنیای هنر بوجود بیاورد. این گذشته و این هژمونی در دنیای سینما باعث می‌شود که جشنواره، به یکی از مراکز ارزیابی و رقابت تبدیل ‌شود. جشنواره‌ها مکانی برای تحریک و تشویق هنرمندان و تسری هنر سینما به مثابه فرهنگی نوین بر روی جهانیان هستند. بنابراین جشنواره‌ها ضمن تولید و بازتولید سینما، در تربیت نسل جدید سینماگران و تبادل تجربه‌ها دست بالا دارند و این مهم، راهگشای جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه بوده است.

امیدوارم سلیمانیه پایتختی باشد که همه مردم به آن افتخار کنند
«ملا بختیار» در بخش دیگری از سخنانش گفت: به همه همکاران دلسوزم در جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه خسته نباشید و دست مریزاد می‌گویم، امیدوارم شهر سلیمانیه، نه تنها در سینما بلکه در حوزه‌های دیگر نیز، واقعاً پایتخت فرهنگ و هنر باشد و پایتختی باشد که همه مردم به آن افتخار بکنند.

اکران برنده جشنواره‌های کن، برلیناله و ونیز
در بخش دیگری از این نشست خبری خانم «لینا رضا» مدیر برنامه‌ریزی چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه گفت: این دوره از جشنواره، متفاوت از سال‌های قبل برگزار می‌شود و به همین دلیل، تغییراتی را در برنامه جشنواره لحاظ کرده‌ایم، امسال بر روی کمپانی‌های پخش بین‌المللی فیلم که آثار شاخص سینما را در دنیا پخش می‌کنند؛ تمرکز زیادی کرده‌ایم. برای نمونه، فیلم‌هایی که در جشنواره‌های مطرح جهانی همچون؛ کن، برلیناله، ونیز و ... جوایز معتبری را به‌دست آورده‌اند، از این طریق به جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه دعوت کرده‌ایم که این آثار، با حضور نماینده‌هایشان در جشنواره به نمایش درمی‌آیند.

ارتباط با جشنواره‌‌های معتبر جهانی
وی همچنین گفت: سال گذشته در سمینارهای تخصصی نمایندگان جشنواره‌های جهانی از جمله؛ کراکوف، تامپره، آتلانتا، زاگرب، فجر، ریودوژانیرو و ... در مورد تجربیات خود از برگزاری جشنواره، نشست‌هایی را در سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه برگزار کردند و ارزیابی آنها این بود که جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه باید به یکی از جشنواره‌های تراز اول جهان به‌ویژه در منطقه خاورمیانه، تبدیل شود و ما را بر آن داشت که این دوره را با تأکید بیشتری بر جنبه بین‌المللی آن و ارتباط با دیگر جشنواره‌‌های معتبر جهانی برگزار کنیم.

«سرطان زمین» شعار جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه
مدیر برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه با اشاره «سرطان زمین» شعار این دوره از جشنواره گفت:
در این زمینه، بنا به تصمیم متولیان جشنواره، ضمن ارتباط‌ با نهاد جهانی «سینمای برای صلح» Cinema for Peace به عنوان نهاد عرضه آثار مرتبط با موضوعات همزیستی، محیط زیست و مسائل جهانی، قرار است آثار برگزیده این مرکز را نیز در جشنواره به نمایش بگذاریم.

انتخاب ١٥٠ فیلم از ٥٠ کشور جهان
«لینا رضا» در بخش دیگری از سخنانش گفت: پس از اعلام فراخوان جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه در اوایل ماه می میلادی و تعیین مدت دو ماهه، حدود ٥ هزار فیلم از طریق وب‌سایت جشنواره ارسال شد که پس از بازبینی اولیه توسط اساتید مجرب و متخصص، ١٥٠ فیلم در قالب فیلم‌های بلند سینمایی، فیلم‌های کوتاه، مستند و انیمیشن از ٥٠ کشور مختلف جهان برای نمایش و مسابقه انتخاب شدند.

اهمیت ویژه‌ به فیلم‌های کُردی
مدیر برنامه‌ریزی جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه در پایان سخنانش تأکید کرد: ما همیشه اهمیت ویژه‌ای به فیلم‌های کُردی داده‌ایم؛ چون از این طریق می‌خواهیم هویت ملی خود را به دنیا معرفی کنیم. به همین دلیل، امسال فیلم‌های کُردی در سطح قابل قبولی هستند و پخش کننده‌های مطرح بین‌المللی را نیز دعوت کرده‌ایم تا با داستان‌های کُردی آشنا شوند و در آینده بتوانند در سطح جهانی در این زمینه، آثاری را تولید کنند.

از تجربه دوره‌های گذشته بهره می‌گیریم
در ادامه، «فؤاد جلال» دبیر چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه گفت: از اعضای شورای سیاست گذاری برای برگزاری سه دوره گذشته جشنواره تشکر می‌کنم، بدون شک از تجربه دوره‌های گذشته بهره می‌گیریم. این دوره از جشنواره، با نمایش فیلم‌هایی از کارگردانان کشورهای مختلف جهان در روزهای ۹ تا ۱۵ مهر ماه امسال (۱ تا ۷ اکتبر ۲۰۱۹) در ۵ سالن سیتی سینما، سینما سالم، سالن «ئه‌من سوور» و همچنین مراسم افتتاحییه و اختتامییه جشنواره نیز در تالار هنر سلیمانیه تالار هنر در شهر سلیمانیه برگزار می‌شود.

دیدار با کارگردانان و بازیگران خوب کشورهای مختلف
وی همچنین گفت: امسال ۲۵ درصد بودجه جشنواره نسبت به سال گذشته، کمتر شده است ولی با برنامه‌ریزی دقیق و اصولی به همراه همکارانم در این دوره، جشنواره متفاوتی را برگزار خواهیم کرد و برای این مهم، برگزارکنندگان جشنواره، در طول ماه‌های گذشته به کشورهای مختلفی سفر کرده‌ و جشنواره‌های زیادی را از نزدیک دیده‌ایم و همچنین با کارگردانان و بازیگران خوبی ملاقات کرده‌ایم تا در جشنواره حضور داشته باشند. امیدوارم شهر سلیمانیه یک بار دیگر هنرمندان کشورهای مختلف را در آغوش بگیرد. مطمئن هستم جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه را به یکی از جشنواره‌های مهم در خاورمیانه تبدیل خواهیم کرد؛ چون در این راه، تلاش‌های زیادی کرده‌ایم تا آن را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم.

حضور آثار و شخصیت‌هایی از ۵۰ کشور جهان
فؤاد جلال در پایان سخنانش اظهار داشت: نتیجه این دیدارها حدود ٥٠ کشور جهان، از جمله؛ آلمان، فرانسه، ایران، لبنان، ترکیه، عراق، مراکش، کشورهای عربی و اروپایی با آثارشان در چهارمین بین‌المللی فیلم سلیمانیه شرکت خواهند کرد و شخصیت‌هایی از این کشورها در جشنواره حضور خواهند داشت. در طول برگزاری جشنواره و ارتقاء سطح کیفی آن از هنرمندان و سینماگران سرشناس برای شرکت در این رویداد سینمایی دعوت کرده‌ایم و امیدوارم جشنواره امسال در حد و اندازه جشنوارهای جهانی برگزار شود.

تولید پنج فیلم سینمایی با سرمایه‌گذاری جشنواره
در بخش دیگری از این نشست خبری «دانر عمر فارس» مدیر هنری چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه گفت: از همه کسانی که تا این لحظه در کنار ما هستند تشکر و قدردانی می‌کنم. در طول دوره‌های گذشته جشنواره، سعی کردیم تا زمینه را برای تولید فیلم مهیا کنیم و بر تولید فیلم و تقویت سینمای کردستان تأکید داریم؛ در طول سه دوره گذشته، شاهد تولید ٥ فیلم سینمایی موفق با سرمایه‌گذاری جشنواره فیلم سلیمانیه بوده‌ایم که این خود می‌تواند زمینه‌ساز شکل‌گیری موجی از تولیدات هنری و سینمایی باشد. که در واقع، یکی از امتیازهای ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه تولید این آثار سینمایی است. این فیلم‌ها را محصول خود می‌دانیم؛ چون ما این بستر را برای تولید آنها فراهم کرده‌ایم.

در اقلیم کردستان بستر تولید فیلم را فراهم کردیم
وی همچنین گفت: دقت کنید که در طول این سال‌ها چه فیلم‌هایی در جشنواره حضور داشته‌اند و این نشان می‌دهد که به هدف خود رسیده‌ایم. ما در اقلیم کردستان این بستر را فراهم کردیم تا در اینجا فیلم تولید شود. برگزاری این‌گونه رویدادهای هنری تنها اهدای جایزه، برپایی شو و اکران فیلم‌ها نیست. در حال حاضر، سینماگران استان‌‌های دیگر اقلیم کردستان به سلیمانیه آمده و در اینجا مشغول فیلبرداری آثارشان هستند. در واقع، ما از طریق این جشنواره، توانسته‌ایم توجه میهمان‌های خارجی را به سمت خود جلب کنیم تا در اقلیم کردستان و در شهر سلیمانیه فیلم‌های خود را تولید کنند.

اتمسفر و لوکیشن سلیمانیه برای فیلمبرداری مناسب است
«دانر عمر» در ادامه سخنانش افزود: اتمسفر و لوکیشن اقلیم کردستان و بخصوص سلیمانیه برای فیلمبرداری و ساخت فیلم خیلی مناسب است و به همین دلیل، در چند ماه گذشته تیمی از انگستان به سلیمانیه آمدند و برای تولید فیلمشان دو میلیون دلار در اینجا هزینه کردند. در ماه گذشته نیز در تولید یک پروژه سینمایی که در شهر دهوک در حال فیلمبرداری است؛ مشارکت کرده‌ایم و بعد از اتمام چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه نیز، شروع به فیلمبرداری جدیدترین اثر سینمایی «شوکت امین» خواهیم کرد.

سینما یک زبان جهانی است
مدیر هنری چهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه در پایان سخنانش اظهار داشت: نباید با تعصب نژادی و قومی دروازه‌‌های جهانی سینما را به‌روی خود ببندیم. چرا که فیلم و سینما بیش از آنکه موضوعی محلی باشند، دارای زبانی جهانی است و ما با دیدن و ارتباط گرفتن با سینمای همسایگان به‌ویژه ایران، ترکیه و دیگر کشورهای دنیا با اطلاع از روند جهانی تولید و اکران فیلم، می‌توانیم به معیارهای ارزشمندی برای توسعه و تولید آثار سینمایی در اقلیم کردستان دست پیدا کنیم.

اهدای تندیس‌ به کمپانی‌ها و شرکت‌های خصوصی
در ادامه این مراسم، به پاس احترام و با اهدای تندیس‌های ویژه‌، از تعدادی از کمپانی‌ها، شخصیت‌های برجسته و شرکت‌های خصوصی اقلیم کُردستان که در دوره‌‌های گذشته این جشنواره، با همت خود مسئولان جشنواره بین‌المللی فیلم «سلیمانیه» را در برگزاری این رویداد سینمایی یاری دادند؛ تقدیر شد.

رقابت برای کسب ۱۴ تندیس طلایی «کاج زرین»
از طرف اعضای هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه، ۱۴ جایزه تندیس طلایی «کاج زرین» و جایزه نقدی که شامل بخش رقابتی فیلم‌های بلند «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» است؛ به بهترین فیلم بین‌الملل، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم کوتاه بین‌الملل و جایزه ویژه هیئت داوران به برگزیدگان اهدا خواهد شد و در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه «سینمای جهان» و «سینمای کُردی» نیز جوایز بهترین فیلم ملی، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم مستند، بهترین فیلم کوتاه ملی و جایزه ویژه هیئت داوران به برندگان اهدا خواهد شد و ۴ جایزه ویژه توسط کمپانی سینمایی «مستی فیلم» اهدا خواهد شد.

اهدای جایزه زنده‌یاد «طاها کریمی»
در این دوره از جشنواره نیز، جایزه «طاها کریمی» فیلمساز فقید ایرانی که روز ۸ خرداد ۱۳۹۲ بر اثر سانحه تصادف رانندگی در سلیمانیه درگذشت؛ توسط خانواده آن مرحوم به بهترین سینماگر اهدا خواهد شد.

@nasrodinmolla