بعدی
like

گنه کرد در بلخ آهنگری/به شوشتر زدن گردن مسگری!

‏. ‏(‏۲۵-‏مهر-‏۱۳۹۸)

خواستن وزیر ارشاد به کمیسیون فرهنگی مجلس برای پاسخگویی به مسئله ای که کوچک ترین ارتباطی به وی و وزارتخانه اش ندارد،توهین به وزیر و این وزارتخانه محسوب می شود.

ملانصرالدین:احضار کردن وزیرارشاد به کمیسیون فرهنگی مجلس مصداق این شعر معروف است : «گنه کرد در بلخ آهنگری/به شوشتر زدن گردن مسگری!» گناه اصلی را کس دیگری مرتکب شده و این کمیسیون فرد بیگناهی را گناهکار می داند و می خواند!
بد پوشی برخی از بازیگران در مجالس و محافل،چندی است که اتفاق می افتد،اما این مسئله نه ربطی به وزارت ارشاد دارد و نه به سازمان سینمایی اش.کنترل و برخورد با این ناهنجاری ها بر عهده برگزار کنندگان مراسم،حراست مکانی که در آن برگزار می شود و در نهایت اداره اماکن است.وقتی مسوولیتی به گردن وزیر ارشاد نیست،باید پاسخگوی کدام اهمال و تقصیر باشد؟
اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس باید دایره اطلاعات شان را گسترده کرده یا کسانی را مشاور خود قرار دهند که هم آگاه به مسائل باشند و هم کارشناسانه و بی غرض و مرض نظر دهند.
در قضیه بدپوشی چند بازیگر نه چندان معروف که برای انگشت نما شدن دست به ناهنجاری زده اند،این کمیسیون محترم به خطا رفته و تحت تاثیر گزارشات نادرست قرار گرفته است.مسوول بدپوشی مردم و بازیگران وزیر ارشاد و سازمان سینمایی نیستند.باید دنبال سازمانی باشد که این بازیگر و افرادی مانند وی محل رشد و نموشان آنجا بوده.
متین السادات ستوده که اصلی ترین این هنجارشکنان است،فرزند سیدحسین ستوده کارمند ارشد و بازنشسته صداوسیماست که با حمایت پدرش برای اولین بار در مجموعه «بازنشستگی» مقابل دوربین رفته و پس از آن به لطف حمایت های بی دریغ،مسلسل وار در سریال های مختلف بازی کرده است.تعداد فیلم های سینمایی این بازیگر بسیار محدود است.در محافل هنری نیز متین ستوده را به عنوان بازیگر تلویزیونی می شناسند،نه سینمایی!
کمیسیون فرهنگی مجلس باید کسانی را مورد سوال قرار دهد که چادر بر سر این بازیگر کردند و در سریال بی کیفیت «سر دلبران» نقش همسر یک روحانی را به او دادند و در ماه مبارک رمضان روی آنتن فرستادند!این مسوولان تلویزیون،یک سازمان به اصطلاح ارزشی که سرمایه این مجموعه را فراهم آورده و تهیه کننده آن که نظر کرده صداوسیماست باید پاسخگوی اعمال خود باشند،نه وزیر ارشاد!
اکثر قریب به اتفاق بازیگران مرد یا زنی که در بعضی از مراسم، بدپوشی و ناهنجاری پیشه کرده اند،خاستگاه شان تلویزیون است،نه سینما.
صداوسیما لیست بازیگران و عوامل مجموعه های تلویزیونی را کنترل می کند،اگر مشکلی نبود اجازه فعالیت می دهد،اما وزارت ارشاد دخالتی نمی کند،مگر اینکه بازیگری با حکم مراجع ذی صلاح اجازه کار نداشته باشد.برای همین است که آمارممنوع التصویرهای تلویزیون نسبت به سینما بسیار بالاست.
بارها و بارها اتفاق افتاده که بعضی از بازیگران سریال های تلویزیونی و مجریان برنامه ها با رفتار نادرست شان در فضای مجازی و غیر مجازی حاشیه ساز شده اند،اما سینما کمتر با این مشکل روبروست.
تعداد مخاطبان تلویزیون نیز با سینما قابل مقایسه نیست،اگر در سینما ناهنجاری به وجود آید به خاطر تعداد کم مخاطبانش نسبت به جمعیت کشور کمتر به چشم می آِید،اما در تلویزیون، در آن واحد میلیون ها بیننده شاهد آن ناهنجاری خواهند بود.درصد تخلفات افراد سینمایی نسبت به عوامل تلویزیونی نیزبسیار پایین تر است.
با این اوصاف، خواستن وزیر ارشاد به کمیسیون فرهنگی مجلس برای پاسخگویی به مسئله ای که کوچک ترین ارتباطی به وی و وزارتخانه اش ندارد،توهین به وزیر و این وزارتخانه محسوب می شود.بهترین کار این است که سیدعباس صالحی به نشانه اعتراض در کمیسیون فرهنگی حاضر نشود تا شان خودش و وزارتحانه اش حفظ شود.
کمیسیون فرهنگی مجلس نیز به جای وزیر ارشاد رییس صداوسیما و مدیرانش را احضار کند تا آنان پاسخگو باشند،زیرا خاستگاه آن بازیگر تلویزیون است.متین ستوده اکنون نیز در سریالی تلویزیونی مشغول بازی است،چرا جلوی کارش را نمی گیرند؟! متاسفانه در این ایام نیز مجموعه بسیار ضعیف «سر دلبران» که این بازیگر هنجارشکن یکی از نقش های اصلی آن را بازی می کند روی آنتن یکی از شبکه هاست!چرا رییس صداوسیما پس از رخ دادن این ناهنجاری هنوز جلوی پخش این سریال را نگرفته است؟!


یادداشت متین ستوده صداوسیما وزارت ارشاد سازمان سینمایی سیدحسین ستوده سردلبران سیدعباس صالحییادداشت متین ستوده صداوسیما وزارت ارشاد سازمان سینمایی سیدحسین ستوده سردلبران سیدعباس صالحی

@nasrodinmolla