بعدی
like

نمایشگاه «چهره دیگر» در گالری «نیکولا فلامل» پاریس

‏. ‏(‏۲۰-‏اردیبهشت-‏۱۳۹۸)

نمایشگاه «چهره دیگر» از آثار دو مجسمه‌ساز ایرانی به نام‌های حامد رشتیان و بهداد لاهوتی با عنوان «چهره دیگر» با همکاری سفارت فرانسه در ایران در گالری «نیکولا فلامل» در پاریس برپا بود.

به گزارش آرت کافه،بخش فرهنگی سفارت فرانسه در ایران اعلام کرد: نمایشگاه آثار حامد رشتیان و بهداد لاهوتی با عنوان «چهره دیگر» Another Face با حمایت سفارت فرانسه در ایران، در گالری «نیکولا فلامل» Nicolas Flamel شهر پاریس برپا شده بود. این گالری در شهر پاریس، خیابان سن مارتن Saint Martin، شماره ۲۱۶ واقع شده است.


هنرهای تجسمی حامد رشتیان   بهداد لاهوتی    چهره دیگر   Another Face   سفارت فرانسه  نیکولا فلامل   Nicolas Flamel

نمایشگاه «چهره دیگر» مجموعه ۱۲ اثر شامل مجسمه‌های این دو هنرمند ایرانی را به معرض دیدگان علاقه مندان به هنرهای تجسمی گذاشته بود که از سلاح‌های مورد استفاده در ایران قرن ۱۸ الهام گرفته بودند. تمرکز حامد رشتیان و بهداد لاهوتی خالقان این آثار، بر جنبه زیبایی‌شناسی و تزئینی سلاح‌ها بوده است و بخش مهمی از تاریخ و فرهنگ ایران را به تصویر کشیده‌اند.

با نگاهی تاریخی به صنعت ساخت سلاح در ایران می‌توان دریافت که تزیینات، بخشی جدانشدنی از این صنعت بوده و با تکامل در طی قرون، نمونه‌های اعلای آن در دوره صفویه به وجود آمد. تزئینات به کار رفته روی سلاح‌ها با سایر آثار کاربردی و معماری ایران شباهت دارد، اما حضور آنها در ابزار جنگی و تاکید بر جنبه های تزئینی و زیبایی شناختی به کار رفته در این جنگ افزارها بسیار قابل توجه است. گویی سازندگان این اشیای زیبا سعی داشتند با استفاده از هنر خود، خشونتی که جزو جدایی‌ناپذیر اسلحه است را تلطیف کرده و از آن بکاهند.

نمایشگاه «چهره دیگر» از ۱۵ فروردین ماه تا ۱۲ اردیبهشت ماه جاری (۴ آوریل تا ۲ می ۲۰۱۹) در گالری «نیکولا فلامل» پاریس برپا بود.