بعدی
like

انتصاب دبیر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

‏. ‏(‏۱۹-‏اسفند-‏۱۳۹۷)

داود فتحعلی‌بیگی دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی شد.

به گزارش آرت کافه، شهرام کرمی مدیر کل هنرهای نمایشی در حکمی داود فتحعلی‌بیگی را به عنوان دبیر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی منصوب کرد.


تئاتر جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی داود فتحعلی‌بیگی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

در بخشی از این حکم خطاب به فتحعلی‌بیگی آمده است: «هنرهای ملی ایران اسلامی و به ویژه هنرهای نمایشی آیینی و سنتی بی‌گمان از گرانسنگ‌ترین سرمایه‌های فرهنگی کشور است که چونان دُر کمیابی در ساحت هنر جهان می‌درخشد و با گونه‌ها و شاخه‌های متنوع و منحصر به فرد مورد اقبال و استقبال پژوهشگران، هنرمندان و هنر دوستان از سراسر جهان است.

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی گام ارزشمندی است در راه حفظ و ترویج این گونه‌های ناب هنری و دریچه روشنی برای شناساندن بیش از پیش این سرمایه پر قدر و قیمت و نیز تکریم و پاسداشت هنرمندان توانای این عرصه.»

داود فتحعلی‌بیگی را با عنوان آقای نمایش ایرانی می‌شناسند. او کارگردان، نویسنده، بازیگر، پژوهشگر و مدرس دانشگاه است. وی دارای مدرک کارشناسی نمایش از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۶و مدرک درجه ‌یک هنری (معادل دکتری) از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۸۰ است.

از جمله فعالیت‌های مدیریتی این محقق و پژوهشگر عرصه نمایش ایرانی می‌توان به مدیریت تالار محراب از ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۴، مدیریت اداره تئاتر از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴، عضو و ریس هیئت‌مدیره انجمن تعزیه ایران از ۱۳۸۴ تا به‌ حال و دبیری جشنواره بین‌المللی تئاتر آئینی و سنتی اشاره کرد.

کانون نمایش‌های آیینی و سنتی و اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را با شعار «نمایش سنتی فرصتی برای تئاتر معاصر ایران»، مرداد ۱۳۹۸ و همزمان با اعیاد سعید قربان و غدیر برگزار می‌کنند.